Radio 5

100. rocznica odzyskania niepodległości Litwy

Setną rocznicę odzyskania niepodległości świętują w piątek (16.02) Litwini. Z tej okazji w Puńsku, największym skupisku mniejszości litewskiej w Polsce odbyły się jubileuszowe uroczystości. Była msza święta, po której rozbrzmiały kościelne dzwony i dzwoneczki przybyłych mieszkańców, był pochód ulicami Puńska i odsłonięcie pamiątkowej rzeźby przed Domem Kultury Litewskiej. Wszystko w podniosłej, dostojnej atmosferze wielkiego święta, bo jak mówili jego uczestnicy, w Polsce odzyskanie niepodległości Litwini świętują jeszcze silniej niż w samej Litwie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/liwtini-1.mp3?_=1

Litwini obchodzą rocznice odzyskania niepodległości 16 lutego, bo tego dnia 1918 roku Rada Litewska podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Litwa była wtedy pod niemiecką okupacją. Kraj odzyskał niepodległość po zakończeniu I wojny światowej. Wspomniane dzwony, jak tłumaczy Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk, są symbolem wezwania.  – Rozbrzmiały o 11:30 bo o tej godzinie podpisano akt – tłumaczy wójt.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/liwtini2.mp3?_=2

Dzwony zawisły również na odsłoniętej w Puńsku kilkumetrowej wysokości, pamiątkowej rzeźbie, którą wykonał Zenon Knize. To potężny, stuletni, dębowy pień ze skrzydłami w kształcie litewskiego, tradycyjnego instrumentu muzycznego. Na szczycie rzeźby wisi dzwon i szereg małych dzwoneczków. Na skrzydłach umieszczono nazwiska litewskich działaczy niepodległościowych.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/liwtini3.mp3?_=3

Mniejszość litewska stanowi 80 procent mieszkańców Puńska, jednak jak mówi Witold Liszkowski, nikt nie czuje, aby mieszkał na obczyźnie. Polska, w ocenie wójta, dba o Litwinów i wiele robi dla miejscowej ludności.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/litwini-4.mp3?_=4

To nie koniec obchodów w Puńsku. Wieczorem, po zmroku we wszystkich miejscowościach gminy zapłoną ogniska.  – Z kosmosu będzie widać jak świętujemy – zapowiada Witold Liszkowski.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/liwtini-5.mp3?_=5

Natomiast w niedzielę obchody odbędą się w Sejnach, gdzie o godzinie 13:00 w miejscowej bazylice rozpocznie się msza święta. Później zebrani złożą kwiaty pod pomnikiem Antanasa Baranauskasa, litewskiego poety i biskupa. W planie jest też wystawa i koncert.  Całość organizuje Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach na czele z konsulem Wacławem Stankiewiczem.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/liwtini-6.mp3?_=6