Sejny
200-lecie świętuje diecezja sejneńska. Z tej okazji w Sejnach odbywają się jubileuszowe uroczystości. Obchody rozpoczęły się w sobotę (01.09.2018) sympozjum popularno-naukowym o historii diecezji sejneńskiej. Prelekcje wygłosili: ksiądz profesor Józef Łupiński z Łomży, profesor Algimantas Katilius z Wilna i profesor Wiesław Wysocki z Warszawy. Następnie w miejscowym klasztorze podominikańskim odbyło się otwarcie galerii obrazów o tematyce sakralnej i wystawy o diecezji sejneńskiej. Właścicielami obrazów są Barbara i Marcin Błaszczykowie.
Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Kameralnej z Kowna. Diecezja sejneńska istniała w latach 1818-1925. Powstała po zniesieniu diecezji wigierskiej. Po I wojnie światowej tereny diecezji znalazły się w Polsce i na Litwie. Po podpisaniu układu polsko-litewskiego, diecezję sejneńską podzielono na łomżyńską i wiłkowyską. Od 2009 roku Sejny są biskupstwem tytularnym. Tytuł ten nadawany jest dawnym, nieistniejącym diecezjom. Biskupem tytularnym diecezji sejneńskiej jest arcybiskup Jan Romeo Pawłowski. O uroczystościach 200-lecia Diecezji Sejneńskiej opowiada ksiądz prałat Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.
Część sakralna uroczystości rozpoczęła się przeniesieniem cudownej Figury Matki Boskiej Sejneńskiej z kaplicy do ołtarza głównego bazyliki. Ksiądz Jerzy Mazur, biskup ełcki, odprawił mszę świętą.
W niedzielę (02.09.2018) drugi dzień uroczystości. Odbędzie się jubileuszowa msza święta w języku polskim i litewskim. Obchody zakończy festyn rodzinny z udziałem lokalnych artystów.
Autor: IW