Radio 5

30. rocznica częściowo wolnych wyborów

Region

W całym kraju obchodzimy dziś 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów do polskiego parlamentu. 4 czerwca 1989 roku Polacy, przy pomocy kart do głosowania, zadali cios komunistycznej dyktaturze. Wybory poprzedzone były prawie dwumiesięczną kampanią wyborczą. W województwie suwalskim kandydatami do Sejmu i Senatu Komitetu Obywatelskiego Solidarność byli: Andrzej Wajda, Bronisław Geremek, Stanisław Bernatowicz i Jerzy Pietkiewicz. Przedwyborczy czas wspomina Andrzej Widliński, ówczesny przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Suwałkach.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/06/widlinski.mp3?_=1

Niewielkie środki finansowe spowodowały, że kampania wyborcza musiała ograniczyć się do ulotek, plakatów i spotkań z mieszkańcami. Jak mówi Bolesław Paszkiewicz, współzałożyciel Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Suwałkach, jedyną obietnicą, jaka padała z ust kandydatów, była wolna Polska.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/06/paszkiewicz-film.mp3?_=2

Pragnienie wolności było wielkie – mieszkańcy zaufali kandydatom. W wyniku wyborów mandat do Senatu uzyskali Andrzej Wajda i Stanisław Bernatowicz. Do Sejmu wszedł natomiast Bronisław Geremek i Jerzy Pietkiewicz. Mobilizacja i frekwencja wyborcza zaskoczyła nawet samych działaczy Solidarności. Grzegorz Wilczyński, wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Suwałkach, wierzył w zwycięstwo.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/06/wilczynski-film.mp3?_=3

Jak mówi Jerzy Pietkiewicz, który 4 czerwca 1989 roku uzyskał mandat do Sejmu, zwycięskie wybory dały nadzieję na wolną, demokratyczną Polskę.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/06/pietkiewicz-film.mp3?_=4

Działacze Solidarności z Suwalszczyzny zgodnie przyznają, że wybory 4 czerwca 1989 roku były bardzo ważne.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/06/podsumoanie-film.mp3?_=5

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce częściowo wolne wybory. Głosowanie poprzedzone było Okrągłym Stołem, czyli negocjacjami prowadzonymi przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz demokratycznej opozycji. Ustalono wówczas, że wszystkie miejsca w Senacie oraz 35% miejsc w Sejmie obsadzonych będzie w wyniku wolnych wyborów. Pozostałe 65% mandatów w Sejmie miało być zagwarantowane dla partii prokomunistycznych. Wybory okazały się ogromnym sukcesem Solidarności, a datę 4 czerwca 1989 powszechnie uważa się za koniec komunizmu w Polsce.

Autor: KZ