Radio 5

6 wskazówek, jak efektywnie szukać pracy

Poszukując zatrudnienia, warto działać systematycznie i wybierać oferty pracy adekwatne do naszych umiejętności i oczekiwań. Ważne jest również określenie celów zawodowych, które chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości.

1. Potrzeby i możliwości
Zanim zaczniemy działać, zastanówmy się, czego oczekujemy od swojej przyszłej pracy. Określmy, czy zależy nam na satysfakcji zawodowej, czy kieruje nami przede wszystkim motywacja finansowa. Ustalmy także, co możemy robić. Praca w zawodzie, a może podjęcie nowego wyzwania? Właściwa diagnoza potrzeb, a także świadomość własnych predyspozycji i kwalifikacji – to czynniki, które determinują sposób poszukiwania ofert.   

2. Planowanie
Chaotyczne przeglądanie ofert i wysyłanie niedbałych aplikacji nie sprawi, że szybko znajdziemy dobrą pracę. Postarajmy się wyeliminować przypadkowość i działajmy zgodnie z przemyślaną koncepcją. Bądźmy gotowi na to, że nie od razu osiągniemy swoje cele. Możemy rozpisać plan działań, w którym uwzględnimy czynności takie jak: odpowiadanie na ogłoszenia, zdobywanie informacji o poszczególnych firmach i wysyłanie do nich aplikacji itd.   

3. CV
Aby dobrze zaprezentować się w oczach potencjalnych pracodawców, poświęćmy czas na stworzenie życiorysu. Pamiętajmy o tym, że informacje, jakie w nim zawieramy, powinny być dostosowane do konkretnej oferty. Dzięki temu rekruterzy zdołają szybko określić, jakie korzyści wynikną z zatrudnienia nas na danym stanowisku. Stwórzmy profesjonalnie sformatowany dokument, w którym zaprezentuje swoje kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności tak, by przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy.  

4. Oferty pracy
Jednym z ważniejszych aspektów poszukiwania zatrudnienia jest wynajdowanie ogłoszeń. Aktualnie najwięcej ciekawych ofert pracy w Polsce i za granicą można znaleźć na stronach internetowych, takich jak np. Pracuj.pl. Zanim zdecydujemy się aplikować, sprawdźmy datę dodania ogłoszenia. Duże szanse na otrzymanie posady mamy wtedy, gdy reagujemy możliwie jak najszybciej. Pamiętajmy także o tym, by dokładnie czytać oferty i ustosunkować się do każdego wymagania stawianego przez ogłoszeniodawcę.   

5. Systematyczność i konsekwencja
Poszukiwanie pracy to proces, a nie jednorazowe działanie. Przygotujmy się na to, że zanim znajdziemy wymarzoną posadę, będziemy uczestniczyć w różnych, często wieloetapowych rekrutacjach. Nie zniechęcajmy się niepowodzeniami. Postarajmy się wyciągać wnioski i doskonalić swoje umiejętności – nie tylko zawodowe, ale również te z zakresu autoprezentacji. Dzięki temu podczas kolejnych spotkań będziemy wypadać coraz korzystniej.    
6. Cierpliwość
Ktoś, kto znajduje dobrą pracę po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, ma szczęście. Pamiętajmy, że wyjątki tylko potwierdzają regułę. Aby znaleźć posadę, która pozwala nam się rozwijać i osiągać satysfakcjonujące zarobki, najczęściej musimy poświęcić sporo czasu i wysiłku. Ważne jest także, byśmy uzbroili się w cierpliwość. Dobry plan i systematyczność – to dodatkowe czynniki, dzięki którym zdołamy osiągnąć założone cele zawodowe.

Artykuł sponsorowany