Siedem dekad, siedem nazw, siedmiu dyrektorów, jeden „Ekonomiak”. Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku w tym roku obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Po kilku miesiącach przygotowań główne obchody odbywają się w sobotę (14.10). W Ełckim Centrum Kultury podczas uroczystej gali spotkali się uczniowie i ich rodzice, absolwenci, obecni i byli nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście.
Szkoła powstała w 1947 roku jako Państwowe Gimnazjum Handlowe. Początkowo nauka odbywała się w wynajętym pomieszczeniu Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 przy ulicy Szkolnej (obecnie jest to teren byłej jednostki wojskowej). Pierwszą siedzibą szkoły był budynek, w którym dziś mieści się Wyższe Seminarium Duchowne, a od 1972 roku Zespół Szkół nr 5 funkcjonuje w budynku przy ul. Sikorskiego 5 w Ełku. Przez 70 lat placówką kierowało siedmiu dyrektorów. Najdłużej, bo 26 lat, funkcję tę sprawował Antoni Szczeciński. Obecnie dyrektorem jest Kazimierz Czepułkowski, który zarządza szkołą od 1992 roku.
Zespół Szkół nr 5 kształci w ośmiu kierunkach, a w jego skład wchodzi Technikum nr 5 i Szkoła Policealna.
Przez 70 lat szkolne mury opuściło około dwudziestu tysięcy absolwentów, a wśród około 300 osób, które zapowiedziały swój udział w tegorocznym zjeździe absolwentów jest prof. Wiktor Gabrusewicz – maturzysta z 1962 roku, dziś wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pytany o to, jak wspomina naukę w technikum, odpowiedział…
A jak jest teraz? Pytaliśmy obecnych uczniów.
Zespół Szkół nr 5 to szkoła nowoczesna, która idzie z duchem czasu. Uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne praktyki, w placówce działa studio nagraniowe, a w przyszłym roku planowana jest
termomodernizacja, dzięki której budynek szkoły zyska nową elewację.