Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Raczkowskiej oraz zakup nowego przegubowego autobusu komunikacji miejskiej, który docelowo będzie obsługiwał kursy do suwalskiej strefy ekonomicznej. To udogodnienia, które w najbliższym czasie wprowadzi Miasto Suwałki dla osób pracujących w zakładach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Mieszkańcy Suwałk oraz suwalscy Radni często pytają o ścieżkę rowerową w kierunku Strefy Ekonomicznej przy ul. Raczkowskiej. Postanowiliśmy wykonać tę ścieżkę jeszcze w tym roku. Jej budowa rozpocznie się w połowie sierpnia – tłumaczy Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Wykonanie tej drogi rowerowej odbędzie w dwóch etapach tj.:
– odcinek od ronda Żołnierzy wyklętych do ul. Wojczyńskiego będzie szersze pobocze (około 2m) umożliwiające jazdę rowerem po obu stronach,
– odcinek od ul. Wojczyńskiego do drogi do Kompostowni – około 2,5m droga pieszo rowerowa o nawierzchni żwirowej za rowem,
– odcinek od ul. drogi do Kompostowni do torów – około 2,5m droga pieszo rowerowa o nawierzchni żwirowej za rowem,
– odcinek od torów do ul. Bursztynowej będzie szersze pobocze (około 2m) umożliwiające jazdę rowerem po obu stronach.
Kolejne udogodnienie m.in. dla osób pracujących w strefie ekonomicznej to zakup nowego przegubowego autobusu komunikacji miejskiej.
– Nasza miejska spółka PGK w Suwałkach Sp. z o.o. wspólnie z Miastem Suwałki zamierza kupić autobus przegubowy o długości 18 m – informuje Czesław Renkiewicz.
O ile standardowe autobusy (suwalskiej komunikacji miejskiej liczą sobie 7-8 lat (zakupione ze środków unijnych w 2009 i 2010 r.) o tyle autobusy przegubowe maja już 17-19 lat i wymagają pilnej wymiany. Ich wiek skutkuje zwiększoną awaryjnością, a co za tym idzie brakiem czasem możliwości obsługi najbardziej obciążonych kursów autobusem długim. Tak więc zapewnienie odpowiedniej obsługi pasażerów wymaga zakupu nowych autobusów przegubowych, co pozwoli również na zwiększenie liczby połączeń obsługiwanych przez autobusy długie. A takie potrzeby pojawiają się. Istnieje chociażby konieczność uruchomienia połączeń do powstającego zakładu Forte w SSSE.
– Miasto wraz ze Spółką liczą w tym względzie na środki unijne, przeznaczone na komunikację miejską w regionalnym programie operacyjnym. Szukamy również innych możliwości. Złożony został projekt do programu transgranicznego z ukraińskim Tarnopolem. Projekt zawiera m.in. zakup 2 autobusów przegubowych z napędem hybrydowym. Ten wniosek przeszedł już pierwszy etap oceny – dodaje Prezydent Suwałk.
Szacuje się, że autobus będzie kosztował w granicach1 250 – 1 300 tys. zł. Przetarg został już ogłoszony. Oczekiwany czas dostarczenia autobusu to koniec lutego 2018 r. (okres realizacji takiego zamówienia wynosi około 6 m-cy).
Szczegóły przedstawił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.