„Ostatni okres w naszej kilkunastoletniej, pięknej historii uważamy za przeraźliwie smutny” — tymi słowami rozpoczyna się petycja, która trafiła do ełckiego Urzędu Miasta. Pismo adresowane jest do prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza.
W petycji, pod którą widnieje 830 podpisów, padają słowa krytyki pod adresem dyrektor Ełckiego Centrum Kultury. Chodzi o stosunek szefowej placówki Anety Werli do Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca oraz instruktorów zespołu Piotra i Magdaleny Witaszczyk. Członkowie zespołu czują się zaniedbani i niedowartościowani. Chodzi między innymi o dofinansowanie działań artystycznych i wyjazdów. Zdaniem artystów, dyrektor ECK przypisuje sobie zasługi za sukcesy zespołu. Podważany jest autorytet wychowawców. Młodzi ludzie zarzucają też dyrektor ECK odbieranie etatów i utrudnianie pracy. „Wiemy o fali zwolnień i rezygnacji doświadczonych pracowników. Wiemy o tym, że nie ma sprzyjającej atmosfery, że nie ma grafika, informatyka itd.,” – czytamy w piśmie, które trafiło do urzędu. Tancerze skarżą się również na zablokowanie przez dyrektor wyjazdu zespołu na festiwal do Egiptu. – „tancerze są do niego przygotowani, a jedna decyzja niweczy pracę dziesiątek ludzi” – czytamy w piśmie.
„Zwracamy się z prośbą o rzetelną ocenę działań osób decyzyjnych w obszarze kultury, poczynając od dyrekcji Ełckiego Centrum Kultury. Prosimy o stworzenie nam warunków do spokojnej pracy na pożytek mieszkańców miasta, regionu i Polski.” – piszą w swoim piśmie członkowie zespołu. Zwracają się również do prezydenta miasta między innymi o – „rozważenie zmiany dyrektora Ełckiego Centrum Kultury”.
Aneta Werla, dyrektor placówki, nie chciała oficjalnie komentować zarzutów poruszonych w piśmie. Nieoficjalnie powiedziała dziennikarzowi Radia 5, że treść petycji traktuje jako pomówienia i zniesławienie swojej osoby. Dlatego też podjęła kroki prawne w celu ochrony swoich dóbr osobistych.
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz potwierdził fakt wpłynięcia petycji do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta. Nie chciał jednak sprawy komentować przed zapoznaniem się z pismem.
Petycja trafiła do wiadomości Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji w Olsztynie, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i mediów.
Treść petycji: tutaj