Radio 5

Co warto wiedzieć, zanim zainwestujemy w Bitcoina?

 

Planujesz wkrótce zainwestować w kryptowaluty, np. Bitcoina? Może to być jedna z lepszych decyzji w twoim życiu. Niemniej jednak, aby takie posunięcie nie okazało się fiaskiem, warto uprzednio zapoznać się dokładnie ze specyfiką funkcjonowania tego aktywu. Jakie informacje będą dla nas przydatne, zanim zaczniemy działać w świecie kryptowalut.

Wielu ekspertów jest zdania, iż w najbliższym czasie ceny Bitcoina mogą wejść na najwyższy poziom w historii. Jeżeli do tego dojdzie, to bardzo prawdopodobne będzie to, iż zaraz po tym wydarzeniu najbardziej popularna kryptowaluta zacznie notować kurs spadkowy albo boczny, co pokażą giełdy kryptowalut. Dlatego być może jest to jedna spośród ostatnich chwil, aby móc zarobić na Bitcoinie.

Niewątpliwie wejście na rynek kryptowalut powinno się zawsze dobrze przemyśleć. Zanim zaopatrzymy się w walutę wirtualną, warto będzie poznać ją nieco bliżej.

Dlaczego Bitcoin jest tak bardzo popularny?

Bitcoin cieszy się niezmiennie bardzo dużym zainteresowaniem z różnych powodów. Kusząca jest głównie forma jego funkcjonowania. Jest ona bowiem odpowiedzią na zapotrzebowanie nowoczesnych inwestycji, które nie mogą funkcjonować bez internetu. Z uwagi na to, iż Bitcoin jest zdecentralizowanym aktywem, uważa się go za bezpieczny, całkowicie cyfrowy, anonimowy, jak i niezależny od banków światowych środek. Chociaż o Bitcoinie możemy usłyszeć w mediach bardzo często, to odnosimy wrażenie, iż to ciągle nie do końca odkryte dobro, które może stać się łatwą drogą do szybkiego wzbogacenia. Jego zakup, jak i każda inna związana z nim inwestycja może być jednak ryzykowna. Bitcoin kusi coraz więcej inwestorów, bowiem jest dla nich atrakcyjną okazją do wejścia w nową formę handlu.

Dlaczego warto zainwestować w Bitcoina?

Wielu ludzi porównuje Bitcoina do złota, które jest możliwe do wydobycia, niemniej jednak przez ograniczoną liczbę jednostek. Wykopanie każdej następnej jednostki jest proporcjonalnie coraz trudniejsze, zatem kurs Bitcoina powinien być również coraz wyższy.

Sam Bitcoin pojawia się coraz częściej w formie aktywa w życiu codziennym. Jeszcze dziesięć lat temu kojarzył się on raczej ze strefą z pogranicza harcerstwa i giełdy. Dzisiaj świadomość odnośnie działania takiej kryptowalut jest dużo szerszą i przy jej pomocy można zapłacić na przykład za zamówione jedzenie lub za pokój w hotelu. Posiadanie Bitcoinów jest bardzo wygodne. Możemy je przesyłać z jednego kontynentu na drugi – wystarczy, iż będziemy mieć dostęp do internetu. Żaden bank nie zablokuje nam płatności – wszelkie informacje są bezpieczne, klarowne i zrozumiałe dla wszystkich.

Czy Bitcoiny można ukraść?

Technologia blockchain, na której opiera się Bitcoin, dostępna jest dla każdego. Ponadto, waluta Bitcoin istnieje tylko w sieci – nie ma więc żadnej postaci fizycznej. Czy oznacza to, iż może być podatna na jakiekolwiek oszustwa? Wręcz przeciwnie, bowiem Bitcoina nie można ukraść czy sfałszować. Jest to możliwe dzięki rozproszonej po całym świecie bazie danych na temat transakcji. Mówiąc prościej, wiele urządzeń jednocześnie weryfikuje ich poprawność. Dlatego też fałszerstwa są natychmiast wykrywane i niewłaściwe transakcje nie mają racji bytu.

Inną kwestią mogą być ewentualne włamania na konta giełdowe. Giełdy to serwisy internetowe mające dobre zabezpieczenia, niemniej jednak zdarzały się już kradzieże, a nawet w skrajnych przypadkach zniknięcia całych giełd. Jeżeli zatem mamy w zamiarze zgromadzenie większej ilości Bitcoina, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny portfel, który umożliwia ich przechowywanie.

Jak wyglądają ceny Bitcoina?

Tak naprawdę Bitcoin nie ma jednej ceny. Nie jest ona ustalana przez żadną centralną jednostkę czy władzę, a po prostu przez ludzi, którzy samodzielnie ustalają, ile będą w stanie zapłacić za jednostkę Bitcoina. Można zatem stwierdzić, iż ceny Bitcoina stanowią odzwierciedlenie zainteresowania tą kryptowalutą.

Chociaż Bitcoin może się wydawać bezpieczną inwestycją, to zawsze może stracić bardzo na wartości, tak jak stało się to w 2017 roku. Podobna sytuacja może się zdarzyć, kiedy w szybkim tempie wzrośnie ilość inwestorów, którzy będą zainteresowani sprzedaniem zgromadzonej kryptowaluty, a przy tym braknie chętnych do jej zakupu. Zanim zainwestujemy w Bitcoina, trzeba mieć na uwadze, iż ta waluta cyfrowa może notować nie tylko wzrost wartości, ale również niestety jej większe albo mniejsze spadki.

Artykuł sponsorowany