Suwałki
Nad przyjęciem stanowiska w sprawie odmowy wygaszenia mandatu radnej Anny Ruszewskiej pochyli się niebawem Rada Miejska Suwałk. To pokłosie wniosku wojewody podlaskiego, który niedawno wystąpił do przewodniczącego gremium o szczegółowe informacje dotyczące prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy, mediacji i edukacji prawnej w Suwałkach. Zadanie zleciła administracja rządowa, a redystrybucją środków na ten cel zajął się suwalski ratusz. Dotację na prowadzenie punktu pozyskało Centrum Aktywności „Pryzmat”, którego wiceprezesem jest wspomniana radna – Anna Ruszewska.
Pojawiła się wątpliwość, czy nie zachodzi kolizja prawna dotycząca zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, o czym mówi ustawa o samorządzie gminnym. W odpowiedzi przewodniczący zgromadził materiał w tej sprawie, a na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta zostanie wprowadzony projekt uchwały dotyczący podjęcia stanowiska – odmowy wygaszenia mandatu.
Bez względu na przyjęte stanowisko wojewoda podlaski może zdecydować o wygaszeniu mandatu, od czego przysługuje zaskarżenie do sądu administracyjnego.
Swoje oświadczenie w tej sprawie przesłała Radiu 5 Anna Ruszewska. Jak podkreśla, organizacja nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej i nie pobiera opłat od osób korzystających z pomocy prawnej. – Tym samym, nie ma podstaw do przyjęcia, iż zachodzi przesłanka do wygaszenia mi mandatu. Moje zaangażowanie w działalność organizacji społecznej nie ma związku z żadną działalnością gospodarczą prowadzoną na majątku gminy – napisała.
Autor: AP
Pełna treść oświadczenia:
Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT jest organizacją pożytku publicznego, która na mocy decyzji Wojewody Podlaskiego jest organizacją uprawnioną do prowadzenia na terenie województwa podlaskiego punktów w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz prowadzenia nieodpłatnej mediacji. Prowadzona działalność w tym zakresie jest jawna i powszechnie znana, nie tylko w Suwałkach ale i w regionie.
W wyniku wyłonienia w 2020 r. w drodze konkursu ofert stowarzyszenie realizuje powierzone zadanie z zakresu administracji rządowej w postaci udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w Suwałkach oraz w kilku innych powiatach województwa.
Organizacja nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej i nie jest wpisana do rejestru przedsiębiorców. Jak wynika z art. 6 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działalność pożytku publicznego do której zalicza się sferę zadania publicznego w postaci udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa nie jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna. Za działalność nieodpłatną pożytku publicznego uznaje się działalność prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych, za które nie pobierają one wynagrodzenia.
Udzielając – jak z samej nazwy wynika – „nieodpłatnej pomocy prawnej” Stowarzyszenie nie pobiera jakichkolwiek świadczeń od osób korzystających z pomocy prawnej. Brak jest więc podstaw do przyjęcia, iż stowarzyszenie realizując zadanie w ramach którego nie pobiera od odbiorców żadnego wynagrodzenia, prowadzi działalność gospodarczą. Tym samym, nie ma podstaw do przyjęcia, iż zachodzi przesłanka do wygaszenia mi mandatu, gdyż moje zaangażowanie w działalność organizacji społecznej nie ma związku z żadną działalnością gospodarczą prowadzoną na majątku gminy.