Wszystkie kredyty zawierają dodatkowe opłaty i odsetki. Pozwalają one bankom zarabiać na produktach udzielonych klientom. RRSO jest w tym względzie istotnym czynnikiem i dziś opiszemy dlaczego.
Przeglądając oferty różnych instytucji bankowych, oczywiście znajdziemy wartości, które trudno jest początkowo rozszyfrować, takie jak RRSO, opłaty kredytowe i prowizje. W związku z tym właśnie ludzie zainteresowani pożyczeniem pieniędzy z pewnością powinni zgłębić temat nieco głębiej.
Definicja
RRSO jest źródłem informacji o całkowitym koszcie kredytów ponoszonych przez klientów bankowych. Od momentu wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim cechy RRSO zostały precyzyjnie określone. Wiedza na ich temat pozwala przeprowadzić precyzyjną analizę dostępnych ofert poszczególnych instytucji bankowych. Wysokość wskaźnika można wyrazić na przykładach, które mogą pomóc początkującym w branży w zrozumieniu stojącego za nimi systemu.
Opłaty
Przed złożeniem wniosku dotyczącego wymarzonego kredytu, pamiętajmy, że w umowie z bankiem zostaną uwzględnione dodatkowe opłaty. Obejmują one prowizje bankowe, procedury administracyjne, podatki i ewentualnie inne usługi (takie jak dobrowolne ubezpieczenie). Bez kosztów pozaodsetkowych nie byłoby kredytów na rynku. W art. 36 1. ustawy o kredycie konsumenckim zaproponowano wzór obliczania maksymalnej kwoty dodatkowej.
MPKK ≤ (? × 25%) + (K × d/R × 30%)
Legenda:
K – całkowity kosz kredytu
n – okres spłaty (liczony w dniach)
R – liczba dni w ciągu roku
Podsumowanie
To naturalne, że kredyt może stać się powszechnym i codziennym zjawiskiem w dorosłym życiu. Ludzi nie powinno to dziwić, bo oprócz problemu dochodowego samej instytucji bankowej jest to właściwie narzędzie pomagające ludziom w gorszych sytuacjach. Dlatego zrozumienie specyficznych terminów branżowych, takich jak RRSO, jest cenne i pragmatyczne. Można sobie wyobrazić, że dany klient nie zwróci uwagi na tę wartość. Wtedy może i dostanie pożyczkę, ale z czasem okaże się, że jej koszt jest zbyt wysoki, aby mógł zostać spłacony i ostatecznie zamienia się w dług. Warto też sięgać po specjalne kalkulatory kredytowe i porównywarki dostępne w Internecie, które przynajmniej w pewnym stopniu są nam w stanie ułatwić cały proces. Szczególnie że te dostępne są za darmo.
Partner artykułu: Expander
Artykuł sponsorowany