Nie ulega wątpliwości, że dom dla rodziny wielodzietnej różni się pod wieloma względami od pozostałych zabudowań. Jak się okazuje, jest to inwestycja, która wymaga bardzo dużego nakładu finansowego. Ponadto, w całą budowę takiego domu trzeba włożyć także dużo swojego czasu, zaangażowania i przede wszystkim wysiłku. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dowiedzieć się kilku ciekawych faktów.
Jakiej wielkości powinien być dom dla rodziny wielodzietnej?
Rodzina wielodzietna to taka, która posiada minimum troje dzieci. Łącznie z rodzicami w domu zamieszka więc 5 osób. Szacuje się więc, że aby zapewnić odpowiednie warunki dla rodziny wielodzietnej, dom nie może być mniejszy niż 170 metrów kwadratowych. Oczywiście wraz z większą liczbą dzieci powinna się także zwiększać i cała powierzchnia domu. Bardzo wiele rodzin wielodzietnych decyduje się na dom o powierzchni około 200 metrów kwadratowych. To jednak nie jedyna kwestia, gdyż kluczowa okazuje się także odpowiednia liczba pomieszczeń w domu. Dom powinien być tak zagospodarowany, aby wystarczyło miejsca dla każdego członka nawet największej rodziny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku wielkości domu nie jest powiedziane, jaką dokładnie powinien on powierzchnię przyjmować. Jest to oczywiście w największym stopniu zależne od samej rodziny i jej preferencji, gustów. Niemniej jednak przy tak dużej ilości osób zdecydowanie warto postawić na jak największy dom. To zaowocuje dużą ilością zadowolenia i satysfakcji nie tylko samych dzieci, ale także i rodziców, którzy niejednokrotnie będą potrzebowali chwili wytchnienia w ciszy i spokoju.
Dom parterowy, z poddaszem, czy piętrowy?
Wiele osób nadal zastanawia się, jaki rodzaj domu jest najlepszy dla rodziny wielodzietnej. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem będzie dom parterowy, który w tym przypadku się nie sprawdzi. Nie będzie ani praktyczny, ani też w żadnym stopniu ekonomiczny. Właśnie dlatego należy odrzucić tę opcję już na samym początku. Jeśli dana rodzina chce sobie pozwolić na dużą liczbę pomieszczeń, to warto wybrać dom z poddaszem lub też najlepiej parterowy. Trzeba mieć to na uwadze już przeglądając wszystkie projekty domów jednorodzinnych na https://www.mgprojekt.com.pl/wszystkie-projekty, aby później nie okazało się, że dom jest kompletnie niepraktyczny, nie spełnia oczekiwań i „nie da się w nim mieszkać na co dzień”. W przypadku domu z poddaszem czy też parterowego każdy z domowników będzie miał swój kąt, a tym samym również i trochę prywatności, której każdy w dzisiejszych czasach tak bardzo potrzebuje. Kluczowe okaże się także wygospodarowanie dodatkowego miejsca na takie pomieszczenia jak pralnia, spiżarnia, garderoba czy kotłownia. Niemniej ważne pozostają oczywiście kuchnia, jadalnia, salon, łazienki czy sypialnia, o których również należy pamiętać przy projektowaniu swojego domu. Uwzględnienie wszystkich pomieszczeń w projekcie to klucz do sukcesu, który zaowocuje w przyszłości wygodą i komfortem.
Ile kosztuje budowa domu dla dużej rodziny?
Jak doskonale wiadomo nie da się jednoznacznie określić, jaki jest koszt budowy domu dla rodziny wielodzietnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że ogólna cena całego przedsięwzięcia będzie znacznie większa niż w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego. Należy jednak pamiętać, że koszt zależy chociażby od ilości pomieszczeń, a także ogólnej powierzchni całego domu, która w tym przypadku z pewnością będzie duża. Znaczna część rodzin wielodzietnych decyduje się na dom o powierzchni nawet około 200 metrów kwadratowych. Szacuje się, że w takich przypadkach średnio jest to koszt w granicach 1 miliona złotych co już jest naprawdę dużym wydatkiem. Oczywiście istnieją także rodziny wielodzietne, które mieszkają w mniejszych domach. Jest to też w dużej mierze uzależnione od ilości członków takiej rodziny. Przy odpowiedniej organizacji całego przedsięwzięcia z pewnością będzie można zaoszczędzić część pieniędzy, a tym samym i cały koszt inwestycji się zmniejszy. Warto mieć na uwadze, iż tak naprawdę jest on uzależniony od każdego metra kwadratowego. Nie mniej jednak przy tego typu inwestycjach zdecydowanie nie należy oszczędzać na powierzchni. Jeśli do tego dojdzie, to bardzo prawdopodobnym jest, iż zabraknie miejsca dla kogoś i w rezultacie okazać się może, że dom jest zupełnie niepraktyczny, a tego z pewnością nikt by sobie nie życzył.
Artykuł sponsorowany