Radio 5

Drwiny z „dla” mają pewne uzasadnienie

Suwałki

Na Suwalszczyźnie faktycznie, często niepoprawnie używany jest przyimek „dla” – mówi Marek Urbanowicz, polonista z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, który z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wystąpił w miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.  Honorowy Profesor Oświaty, który wykształcił rzesze olimpijczyków mówił studentom między innymi o nagminnych błędach językowych.
Sprawa jest poważna, bo często ludzie oceniają innych przez pryzmat poprawności językowej. W skrajnych przypadkach taka ocena mocno rzutuje na ludzkie losy.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/02/jezyk1.mp3?_=1

Błędów językowych jest wiele, niemniej część powtarzana jest nagminnie. Marek Urbanowicz skupił się na najpopularniejszych.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/02/jezyk2.mp3?_=2

Nie obyło się bez pytania o słynne nadużywanie przyimka „dla”, które przypisywane jest mieszkańcom województwa podlaskiego. To obecnie częsty powód do żartów z mieszkańców Podlasia. Jak się okazuje niebezpodstawny. Jak wyjaśnia Marek Urbanowicz, często używamy „dla” w niepoprawnej formie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/02/jezyk3.mp3?_=3

Oprócz błędów było o gwarze, czy tendencjach językowych w mediach społecznościowych. – Spotkanie zorganizowała biblioteka PWSZ – mówi Dawid Harasim, rzecznik prasowy uczelni.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/02/jezyk4.mp3?_=4

Autor: AP