Radio 5

Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego

Litwa

103. rocznicę odzyskania niepodległości świętują we wtorek (16.02) Litwini.  Z tej okazji w Puńsku, największym skupisku mniejszości litewskiej w Polsce zaplanowano skromne uroczystości. Skromne, ze względu na pandemię i towarzyszące jej obostrzenia.  Jak mówi Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk, w obecnych warunkach możliwe jest tylko spotkanie w niewielkim gronie, z udziałem delegacji samorządowej i konsula.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2021/02/wit1.mp3?_=1

103 lata temu, 16 lutego 1918 roku Rada Litewska podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Litwa była wtedy pod niemiecką okupacją.  Jak mówi wójt, wydarzenie było ewenementem. Wyprzedzało zakończenie I wojny światowej, a dokument podpisali wykształceni chłopi i mieszczanie. Kraj odzyskał niepodległość po zakończeniu I wojny światowej.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2021/02/wit2.mp3?_=2

Na Suwalszczyźnie Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego z czasów sprzed pandemii, kojarzy się z przyjazdami Litwinów na zakupy. Tego dnia mają bowiem wolne od pracy. W Puńsku, gdzie mniejszość litewska stanowi 80 procent mieszkańców, świętu towarzyszy duże zaangażowanie. Przykładowo, w setną rocznicę odrodzenia mieszkańcy ustawili dzwon wolności, zorganizowali dużą, liczną uroczystość. Krótko mówiąc, wiele się działo. Witold Liszkowski zwraca jednak uwagę, że to typowe w przypadku mniejszości. Mieszkańcy macierzy są przyzwyczajeni do swojej niepodległości,a mniejszości są wyczulone na duchowy, wyniosły patriotyzm.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2021/02/wit3.mp3?_=3

Autor: AP