Radio 5

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

W środę (12.07) Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945. 12 lipca, 72 lata temu na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach ruszyła akcja Sowietów przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej. Oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymały kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu.  – Co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano – mówi Krzysztof Skłodowski z suwalskiego Muzeum Okręgowego.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/Krzysztof-Skłodowski-z-suwalskiego-Muzeum-Okręgowego-1.mp3?_=1

Do dziś nieznane jest miejsce pochówku zamordowanych. Wiadomo jedynie, że w miejscowości Giby znajdowały się główne obozy filtracyjne, gdzie przetrzymywano więźniów. Tam też stoi pomnik ofiar Obławy Augustowskiej.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/Krzysztof-Skłodowski-z-suwalskiego-Muzeum-Okręgowego-2.mp3?_=2

Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.  Dwa lata temu Sejm ustanowił dzień 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

W  środę rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej w Augustowie. Msza święta, wykłady historyczne i happening. Szczegóły w kalendarium. Natomiast w najbliższą niedzielę 16 lipca rocznicowe obchody w podsejneńskich Gibach, gdzie znajduje się pomnik ofiar Obławy Augustowskiej.