Radio 5

Ełczanie upamiętnią 35. rocznicę wybuchu stanu wojennego

Dziś 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wprowadzony wbrew Konstytucji PRL przez Wojskową Radę Odrodzenia Narodowego trwał prawie 1,5 roku.  

Obowiązywała godzina milicyjna, na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka, korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony. W kilkudziesięciu zakładach doszło do pacyfikacji strajków.

Opozycjoniści i działacze Solidarności zostali internowani. Jednak najbardziej wprowadzenie stanu wojennego uderzyło w zwykłych ludzi, mówi Kazimierz Bogusz – dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/12/Stan-wojenny-K.-Bogusz.mp3?_=1

Stan wojenny w Polsce odwołany został w 1983 roku.

Ełczanie upamiętnią we wtorek (13.12) 35.  rocznicę tego wydarzenia. O godzinie 16.30 w Parku Solidarności pod pomnikiem „Za wolną i niezawisłą Polskę” osoby represjonowane w tamtym czasie złożą kwiaty i zapalą znicze.

Oficjalne obchody, które organizuje Muzeum Historyczne odbędą się o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Ełku.

Zaplanowano otwarcie wystawy „Solidarnie ku wolności”, wykład dr Radosława Poniat z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku  pt. „Stan wojenny jako atak na społeczeństwo obywatelskie” oraz chwilę z muzyką.  

O godzinie 18.00 odbędzie się Msza Święta w katedrze św. Wojciecha.