Radio 5

Ełczanie upamiętnili ofiary UB, odsłonięto tablicę

Ełczanie upamiętnili ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W mieście UB funkcjonowało w latach 1945-1956.  Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i z tej okazji na budynku przy ul. Wojska Polskiego 1 odsłonięto tablicę. Była to druga siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, pierwsza znajdowała się przy ul. Słowackiego 2.
Jak mówi Radiu 5 Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku- do tej pory nie jest znana liczba ofiar tego komunistycznego organu terroru.  Wiadomo, że w ówczesnym więzieniu, które znajdowało się na wyspie zamkowej wykonano 5 wyroków śmierci.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/Kazimierz-Bogusz-dyrektor-Muzeum-Historycznego-w-Ełku-01.03.16..mp3?_=1

Z relacji świadków wynika, że w budynku przy ul. Wojska Polskiego 1, przesłuchiwano i torturowano zatrzymanych, a ciała zabitych wrzucane były nocą do Jeziora Ełckiego.
-Nie możemy zapomnieć o ofiarach komunistycznego terroru, osobach które walczyły o wolną Polskę- mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/Tomasz-Andrukiewicz-prezydent-Ełku-01.03.16.-tabl.mp3?_=2

Na dzisiejszej uroczystości pojawili się internowani w stanie wojennym ełczanie. To Jerzy Danieluk, pierwszy przewodniczący ełckiej ” Solidarności” oraz Lucyna Mazurkiewicz, przewodnicząca „Solidarności” w Zakładzie Elektrotechniki-Motoryzacyjnej.
Jak mówi Radiu 5 Jerzy Danieluk, najgorsza była niepewność co przyniesie kolejny dzień.

https://radio5.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/Jerzy-Danieluk-pierwszy-przewodniczący-ełckiej-Solidarności-01.03.16..mp3?_=3

Tablica na budynku Wojska Polskiego 1 zawisła z inicjatywy Urzędu Miasta i Muzeum Historycznego w Ełku.