Radio 5

Folklor rządził w Olecku

Olecko

22. Mazurskie Spotkania z Folklorem dobiegły końca. W piątek i sobotę (2-3.08) w oleckim amfiteatrze zaprezentowały się grupy taneczne z Polski i z zagranicy. Przed licznie zgromadzoną publicznością zatańczył zespół ludowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, grupa „Leszczyniacy” ze Świdnika, „Perła” z Niemenczyna, „Odessa” ze Szkocji oraz zespół „Ikusgarri” z Hiszpanii. Były kolorowe stroje, ludowa muzyka i pieśni. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały dzieci, młodzież oraz dorośli. Jak powiedział Lech Leszczyński, kierownik artystyczny zespołu Leszczyniacy ze Świdnika, Mazurskie Spotkania z Folklorem to wyjątkowe wydarzenie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/08/folklor_1.mp3?_=1

Jak dodał, tańców ludowych chętnie uczy się najmłodsze pokolenie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/08/folklor_2.mp3?_=2

Do nauki tańca ludowego Lech Leszczyński zaprasza wszystkich. Jak mówi, to prawdziwa przygoda życia, która łączy ludzi.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/08/folklor_3.mp3?_=3

Na zakończenie Spotkań, pamiątki wszystkim zespołom wręczył Karol Sobczak, burmistrz Olecka.

Przypomnijmy, że Mazurskie Spotkania z Folklorem odbywają się od 1998 roku. Celem wydarzenia jest ukazanie bogactwa kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie. Dotychczas w Olecku występowały zespoły między innymi z Czech, Chorwacji, Niemiec, Grecji, Ukrainy, Estonii, Węgier i Serbii.

Zespoły, które wystąpiły na 22. Mazurskich Spotkaniach z Folklorem:

Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika powstał w 1984 roku. Założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest mgr Lech Leszczyński. Kierownikiem muzycznym i wokalnym jest mgr Beata Leszczyńska. Głównym celem działalności zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży, oraz uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 140 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 500 członków. W swoim repertuarze posiada pieśni, melodie, tańce narodowe i regionalne: z regionu i makroregionu lubelskiego (lubelskie, podlaskie, biłgorajskie), innych regionów (rzeszowskie, sądeckie, śląskie, orawskie, kaszubskie, kurpiowskie, opoczyńskie), oraz narodowe (krakowiak, mazur, polonez, kujawiak i oberek). Tancerzom towarzyszy znakomita dziecięca kapela, która w 1994 roku biorąc udział w „Scenie Amatora” zdobyła specjalne wyróżnienie i nagrodę. Zespół koncertował w 23 krajach na 4 kontynentach.

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS. Głównym celem działalności zespołu jest promowanie polskiego folkloru i sztuki ludowej w kraju i za granicą, roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy dziś około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 9000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół dał ponad 9000 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 315 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 8000 koncertów. Jako pierwszy polski studencki zespół folklorystyczny był zaproszony w 1974 r. do Kanady i Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie koncertował 41 razy, w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Zespół 4 razy występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II. 13 maja 1985 r. w Edynburgu (Szkocja) zespół spotkał się z gen. Stanisławem Maczkiem, dowódcą I Dywizji Pancernej walczącej o wyzwolenie Belgii i Holandii.

Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna (Rejon Wileński) powstał w 2004 r. Obecnie do siedmiu grup tanecznych uczęszcza prawie 160 tancerzy w wieku od 5 do 24 lat. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. Repertuar „Perły” składa się z tańców polskich, litewskich i wileńskich. Grupa wykonuje również tańce różnych narodów świata (ukraińskie, rosyjskie, łotewskie, białoruskie, gruzińskie, mołdawskie, włoskie). W roku 2016 „Perła” zwyciężyła w litewskim TV Show „Kadagys”, w którym udział brały największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę, a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Włochy i San Marino.

Zespół „IKUSGARRI” Folklore Ensemble Portugalete-Spain powstał w 1967 r. Jego celem jest kultywowania folkloru Kraju Basków. Zespół występował w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Rumunii, Polsce oraz na Węgrzech. W Olecku grupa taneczna pojawiła się już po raz drugi. Zespół jest zróżnicowany wiekowo, występuje w regionalnych strojach. W swoim repertuarze ma tańce z różnych prowincji Kraju Basków.

Zespół „Odessa” ze Szkocji opiera się na szkockich melodiach i piosenkach połączonych ze szkockim tańcem. Wykorzystuje także ludowe melodie z różnych krajów. Członkami zespołu są: Siōbān McGregor (klarnet); Annalie Irvine (akordeon, wokal); Shona Miller (skrzypce); Gus Dow (perkusja ); John Johnson (kontrabas); Harry Morton (gitara); Jack Morton (bębny).

Autor: SzK, KZ