Gmina Kruklanki zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, stwierdzające nieważność uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy 22 Lipca… na 22 Lipca.
Jak już informowaliśmy, uchwałę o zmianie nazwy ulicy przyjęto przez Radę Gminy Kruklanki w połowie lutego. Taki obowiązek nałożyła na lokalne samorządy ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej.
Radni z Kruklanek nadali jednak ulicy taką samą nazwę jak do tej pory, czyli 22 Lipca. W uzasadnieniu czytamy, że w ocenie radnych święto Odrodzenia Polski, dotychczas obchodzone 22 lipca zniesiono w 1990 r., więc obecnie nazwa „nie budzi żadnych kontrowersji” w lokalnej społeczności. Dlatego 22 Lipca jest już „wyłącznie datą w kalendarzu” i w żaden sposób „nie kojarzy się z ustrojem totalitarnym”. Obecnie w tym dniu przypada święto św. Marii Magdaleny.
Uchwałę uchylił wojewoda po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej. Według IPN-u działanie samorządu mogło być próbą obejścia ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej, ponieważ nazwa 22 Lipca symbolizuje komunizm i powinna zostać zmieniona na inną.
-Nie mieliśmy intencji obejścia ustawy – przekonuje wójt gminy Kruklanki Bartłomiej Kłoczko.
Ul. 22 Lipca jest najdłuższą ulicą w Kruklankach, mieści się przy niej m.in. Urząd Gminy.