Ponad 200 osób uczestniczy dziś w III Spartakiadzie Transgranicznej organizowanej przez suwalski szpital psychiatryczny. Większość to cierpiący na przewlekłe choroby psychiczne, ale także ich rodziny, terapeuci i szpitalna kadra. Oprócz uczestników z Polski są pacjenci i terapeuci z Litwy, Rosji i Białorusi, w sumie 60 przyjezdnych.
Celem spotkania jest aktywizacja chorych poprzez działania twórcze i współuczestnictwo w zawodach sportowych, grach i zabawach. W ten sposób szpital chce przeciwdziałać społecznej izolacji i marginalizacji chorych. Jak mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach, dzięki wspólnym zajęciom z osobami zdrowymi, chorzy czują się lepiej. Zyskują poczucie, że nie są odtrącani i mogą razem brać udział w zajęciach artystycznych czy rozgrywać zawody.
Spartakiada daje też możliwość wymiany doświadczeń w zakresie form terapii realizowanych w krajach sąsiedzkich. Terapeuci z Litwy i Rosji od lat rozwijają skuteczne metody pracy z chorymi, które dzięki współpracy zostają wdrożone również w suwalskim szpitalu. Dwa pierwsze dni Spartakiady odbywają się na terenie szpitala w Suwałkach. Uczestnicy biorą udział w zajęciach florystycznych, malarskich, garncarskich. Elementem spotkania jest też stworzenie muralu. Trzeciego dnia uczestnicy przeniosą się do Smolnik, gdzie zostaną rozegrane zawody sportowe.