Radio 5

IV Forum Biznesowe Pogranicza

Suwałki

IV Forum Biznesowe Pogranicza odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Tym razem to wielkie, coroczne wydarzenie poświęcone było branży turystyczno-hotelarskiej. „Tourism–Industry–Hotels”, bo taka nazwę nosiło, przyciągnęło liczne grono samorządowców, naukowców i przedsiębiorców z branży hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej. Do miasta zjechali goście z Polski, Litwy i Białorusi. Gosćmi specjalnymi byli: Aleksander Doba, polski podróżnik, kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii, wyłącznie dzięki sile mięśni, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent oraz Jakub Porada, popularny dziennikarz telewizyjny, który, za pośrednictwem TVN24 BIS, od lat przybliża widzom piękno świata w programie „Pokaż nam świat”. Dwa dni Forum minęło na spotkaniach, wykładach, panelach dyskusyjnych, a słowo turystyka było odmieniane niemal przez wszystkie przypadki. Całość otworzył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Jak mówił, rola turystyki w życiu Suwalszczyzny jest nie do przecenienia, stąd troska o jej rozwój.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/1-17.mp3?_=1

O randze tematu tegorocznego forum świadczyła liczna obecność samorządowców, łącznie z przedstawicielami władz województwa podlaskiego na czele z Wiesławą Burnos, członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego. – Liczę na kompleksowe spojrzenie na turystykę regionu oraz znalezienie wspólnego mianownika dla rozwoju tej gałęzi gospodarki – mówiła Wiesława Burnos.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/2-10.mp3?_=2

Oprócz polskich, przybyli także samorządowcy z Litwy, jak chociażby Linas Urmanavicius, zastępca mera Druskiennik, litewskiego miasteczka, które może służyć za doskonały przykład rozwoju branży turystycznej. Samorządowej delegacji Druskiennik towarzyszył Albertas Katilovskis, prezes Klubu Biznesu w Druskiennikach. Goście z Litwy przybyli z wiedzą, swoimi doświadczeniami, ale też otwartością na współpracę i propozycjami.
Wśród nich pojawił się pomysł na pakietową ofertę turystyczną, która objęłaby zarówno przygraniczne rejony Litwy, jak i Suwalszczyznę. Jak mówił Albertas Katilovskis, jeśli to uatrakcyjni pobyt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby współpracować i wymieniać się gośćmi.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/3-6.mp3?_=3

Duży wkład w cykl dyskusji mieli przybyli naukowcy. Należy dodać, że byli to naukowcy teoretycy, ale też praktycy, jak chociażby profesor dr hab. Elżbieta Szymańska z Katedry Turystyki Politechniki Białostockiej, która oprócz przygotowania naukowego ma doświadczenie w prowadzeniu działalności branży turystycznej. Profesor przyjechała z przesłaniem współpracy transgranicznej, obejmującej województwo podlaskie, Litwę i Białoruś.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/4-2.mp3?_=4

Szerokie spektrum spojrzenia na kwestię turystyki transgranicznej wniosła prof. Politechniki Białostockiej i dr hab Uniwersytetu w Grodnie Sviatlana Sialverstava. Prawdziwy człowiek pogranicza, dysponujący bogatym zasobem wiedzy o obu krajach. Jak mówiła, położenie na pograniczu jest olbrzymim atutem turystycznym Suwalszczyzny, bo różnorodność kulturowa przyciąga. Turystę kusi różnorodność kulturowa, kulinarna, ale też cywilizacyjna odmienność Białorusi. Zdaniem profesor tym, co powinno połączyć oba kraje, powinien być Kanał Augustowski, który da turystom możliwość korzystania z dobrodziejstw obu przygranicznych regionów.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/5-1.mp3?_=5

Swoimi bogatymi doświadczeniami, przybył podzielić się dr hab. Jarosław Klimczak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prezes Warmińsko Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Olsztynie, która prężnie działa na rzecz branży w swoim regionie. Zebranym sugerował, by patrzeć w przyszłość i skupić się na nowoczesnych technologiach, które są już obecne w branży turystycznej. Zdaniem prezesa, branża powinna działać zgodnie z trendami unijnymi, aby mogła później czerpać z unijnych środków.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/6.mp3?_=6

Z dynamiczną i ciekawą prezentacją przybył również dr hab. Romuald Ziółkowski z Politechniki Białostockiej. W swoim wystąpieniu zachęcał przedstawicieli branży do korzystania z wiedzy akademickiej, pogłębiania świadomości o ruchu bezwizowym i szukania liderów, którzy wpłyną na rozwój turystyczny.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/7.mp3?_=7

Forum to nie tylko wystąpienia samorządowców i naukowców ale też właścicieli, szefów, kierowników hoteli, czy firm turystycznych. Wśród prelegentów był między innymi Krzysztof Szadurski, wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, który trzy lata temu nabył ruiny Pałacu Paca i planuje jego odbudowę, jako obiektu hotelowego.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/8.mp3?_=8

Swoimi doświadczeniami, ale też spostrzeżeniami dzielił się Wojciech Masalski, właściciel pensjonatu Sirvis, bo kto, jeśli nie szefowie turystycznych biznesów, znają temat najlepiej. Na Forum przybył z nadzieją, że potrzeby branży wyartykułowane na sali plenarnej, wpłyną na rzeczywistości. Wśród nich wymienił między innymi potrzebę budowy dróg i lepszego skomunikowania regionu z centrum kraju.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/9.mp3?_=9

Swoje spojrzenie na temat turystyki regionu wnieśli również goście specjalni. Zebrani mogli dowiedzieć się, jak, z perspektywy ich doświadczeń, wygląda Suwalszczyzna. To, co podkreślał Aleksander Doba, to brak przemysłu i bliskość natury, ale też ludzka życzliwość, jaką zawsze wyczuwał wśród mieszkańców regionu.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/10.mp3?_=10

Jakub Porada doradzał przez pryzmat swoich programów turystycznych. Przedstawicieli branży zachęcał do nieustannego promowania swojej oferty. Jak mówił, Suwalszczyzna ma olbrzymi potencjał, ale ludzka pamięć jest ulotna, dlatego ewentualnym turystom, trzeba nieustannie przypominać o bogactwie, jakie region oferuje, a dobrym do tego miejscem są telewizja i internet.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/11-1.mp3?_=11

Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód i gospodarz Forum liczy, że wydarzenie pozytywnie wpłynie na branżę. To ważne, bo według badań, tylko 2 % PKB regionu pochodzi z turystyki.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/10/to12.mp3?_=12

Autor: AP