Radio 5

Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Suwałki

Jaćwingowie wrócili na Suwalszczyznę. Może nie dosłownie, bo w formie grup rekonstrukcyjnych, ale bardzo wyraziście. Wszystko za sprawą Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który powrócił po siedmiu latach przerwy. W ramach wydarzenia przy namiotach rozstawionych na skraju lasu w suwalskiej Szwajcarii rekonstruktorzy biwakują, gotują, prezentują metody obróbki drewna, metalu i skóry oraz walczą na miecze i topory. Chętnie rozmawiają i dzielą się wiedzą o Jaćwingach. Niezastąpiony jest w tym, między innymi, profesor Aleksy Łuchtanas z wydziału archeologii Uniwersytetu Wileńskiego.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/jaćwing1.mp3?_=1

Jako członek klubu Archeologii Doświadczalnej Pajałta, profesor chętnie przybliża szczegóły jaćwieskiego życia, kultury, kuchni.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/jaćwing2.mp3?_=2

Przy stoiskach można też poznać jaćwieskie metody wyrobu ubrań, narzędzi czy naczyń.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/jaćwing3.mp3?_=3

Po południu w planie festynu inscenizacje i otwarcie jamy do wyrobu dziegciu. Jutro Turniej Wojów o Skarb Skomanda i degustacja pieczonego wieprzka. Imprezę otworzył Czesław Renkiewicz, prezydent miasta. Zapowiedział, że samorząd rozważa silniejsze zaakcentowanie pamięci o Jacwingach, chociażby w postaci budowy jaćwieskiego grodu.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/jaćwing4.mp3?_=4

Przypomnijmy, że Jaćwingowie to wymarły w XVI wieku lud bałtyjski, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami, zamieszkujący dawną Jaćwież. Obecnie jej terytorium znajduje się w większości na terenie północno-wschodniej Polski, w rejonie Suwałk, Sejn, Augustowa, Olecka i Ełku.

Autor: AP