Suwałki
Po ponad siedmioletniej przerwie Jaćwingowie powracają na Suwalszczyznę. Już w piątek (24.05) w Szwajcarii koło Suwałk startuje Jaćwieski Festyn Archeologiczny. Tradycyjnie już Uroczysko Białorogi, w pobliżu słynnego cmentarzyska Jaćwingów stanie się miejscem, w którym będzie można cofnąć się w czasie. Będą warsztaty z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne z interaktywnym udziałem publiczności. Chętni będą mogli poznać tajniki metalurgii i kowalstwa, obróbki drewna, produkcji naczyń i ozdób, farbowania tkanin. Będzie też degustacja wieprzka, pieczonego na rożnie. O szczegółach wydarzenia opowiada Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Jerzy Siemaszko, kustosz i kierownik działu archeologii muzeum.
O zamierzchłych dziejach Suwalszczyzny będą opowiadali najlepsi specjaliści z Polski i Litwy. Swoją obecność potwierdziły już grupy rekonstruktorów, które zademonstrują najróżniejsze techniki rzemiosła, jakimi posługiwano się w zamierzchłych czasach.
Jaćwieski Festyn Archeologiczny startuje w piątek (24.05) i potrwa do soboty (25.06) Impreza odbywa w Szwajcarii koło Suwałk, w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego, przebadanego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Pokazy odbędą się w miejscu, gdzie przed laty znajdowało się obozowisko ekspedycji.
Autor: mz