Radio 5

Jak dbać o kominek?

 

Wszyscy uwielbiamy długie wieczory spędzone przy rozpalonym kominku. Gorący kubek herbaty w ręce, cichy trzask ognia i widok tańczących płomieni dogłębnie nas odprężają i sprawiają, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy jednak, że kominek to nie tylko relaks, ale również spora odpowiedzialność. Jak prawidło o niego zadbać?

Kominek. O czym warto pamiętać, by służył nam jak najdłużej 

Bezpieczeństwo 
Zanim zdecydujemy się na kominek, najpierw sprawdźmy, jakie są zasady jego bezpiecznego użytkowania. Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującym prawem każde palenisko domowe należy poddać inspekcji co najmniej dwa razy do roku. W jej trakcie specjalista określi stan jego wewnętrznej instalacji i stwierdzi, czy kominek nie stanowi zagrożenia dla domu i jego mieszkańców. 

Opał 
Niezwykle istotnym elementem wpływającym na kondycję naszego paleniska jest stosowany doń opał. Jaki jego rodzaj wybrać? W większości wypadków najlepsze okaże się drewno liściaste – zawierające bardzo niewielkie ilości żywicy nie zanieczyszcza wkładu i tym samym nie przyczynia się do jego przedwczesnego niszczenia. 

Czystość 
Brudny kominek szybko się psuje, dlatego jedną z najważniejszych zasad jego konserwacji jest dbanie o czystość. Jak to zrobić? To proste – systematycznie usuwajmy nagromadzony w szufladzie popiół oraz pozbywajmy się sadzy osiadającej na wewnętrznych ścianach paleniska. Dodatkowo regularnie przecierajmy jego szybę oraz nie dopuszczajmy, by kratka wentylacyjna stawała się siedliskiem kurzu i innych zanieczyszczeń. 

Remont, czyli sposób na odświeżenie kominka 

Kiedy zdecydować się na remont? 
Gdy nasz kominek wygląda na zniszczony, warto umówić się na spotkanie ze specjalistą, który oceni, czy szkody dotyczą jedynie zewnętrznej części pieca, czy może dotarły także do jego instalacji. Jeśli okaże się, że wszystkie wewnętrzne podzespoły działają sprawnie, zamiast decydować się na pełną wymianę paleniska, lepiej postawić na jego powierzchowny remont. 

Remont. Jak się do niego przygotować? 
Zanim zabierzemy się za renowację kominka, najpierw upewnijmy się, że przygotowaliśmy wszystkie najpotrzebniejsze przyrządy i akcesoria. W sklepie z paleniskami zaopatrzmy się w specjalne farby i okładziny stosowane do odświeżenia obudowy oraz kupmy nowe kratki wentylacyjne, klamki oraz przyłącza, których wymiana jest nie tylko niezwykle prosta, ale również skutecznie poprawia wygląd paleniska. 
Sprawdź ofertę sklepu https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki! 

A może wymiana? 

Kiedy zdecydować się na wymianę? 
Jeśli po konsultacji ze specjalistą okazuję się, że kondycja wewnętrznej instalacji naszego kominka wymaga nieco więcej pracy niż prosta renowacja, należy zastanowić się nad wymianą całego paleniska. Pamiętajmy jednak, że taka operacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż zwykły remont i dlatego wiąże się również ze zdecydowanie większymi kosztami oraz zajmuje o wiele więcej czasu. 

Co należy wymienić? 
Decydując się na zmianę paleniska domowego, musimy liczyć z wymianą całej jego wewnętrznej instalacji, montażem nowej obudowy, skuciem podłoża wokół wkładu i ułożeniem nowych płytek. Pamiętajmy, że tego rodzaju prace wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego do ich wykonania warto zatrudnić fachowca.

Artykuł sponsorowany