Rozmowy kwalifikacyjne stresują bardzo wielu poszukujących pracy. A pytanie o oczekiwania finansowe, dla wielu jest wyjątkowo trudne. Wielu kandydatów nie potrafi lub nie chce wyceniać swoich umiejętności i doświadczenia. Często udzielają wymijających odpowiedzi lub traktują kwestie finansów w żartobliwy sposób. Takie zachowanie jest błędne. Wynagrodzenie jest istotną kwestią dla poszukujących zatrudnienia oraz rekruterów.
Pytanie o oczekiwania finansowe zwykle jest zadawane pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej, wraz z pytaniem o, to kiedy kandydat może podjąć pracę. Właśnie z tego względu przed rozmową kwalifikacyjną, poszukujący pracy, powinien przemyśleć i przygotować swoją odpowiedź. Bardzo ważne jest, by rekruter poruszył kwestie wypłaty. Kandydat nie powinien zaczynać tego tematu.
Jak przygotować się do pytania o wynagrodzenie?
Podstawową kwestią jest zadanie sobie pytania, ile tak naprawdę chcemy zarabiać oraz jaka pensja będzie nas satysfakcjonować. Następnie swoje oczekiwania powinniśmy zestawić z rzeczywistością. Sprawdzić, czy nasza wymarzona pensja jest realna i jaka jest sytuacja na rynku pracy. Warto sprawdzić ile średnio zarabia osoba z naszym doświadczeniem, na danym stanowisku i regionie, w którym mieszkamy. Można to zrobić na stronie pracuj.pl. Z portalu dowiemy się ile przeciętnie zarabia osoba na stanowisku, na które aplikujemy w zależności od wielkości firmy i województwa. Dowiemy się również jakie oczekiwania co do wysokości pensji mają inni kandydaci. Dzięki tym danym wiemy, czy oczekiwana wypłata nie jest za wysoka lub za niska. Rekruter będzie wiedział, że dobrze przygotowaliśmy się do rozmowy, znamy swoją wartość i sytuacje na rynku pracy.
Rozmowa o wynagrodzeniu
Gdy już ustaliliśmy kwotę, która nas satysfakcjonuje i wiemy, że nie odbiega ona za bardzo od realiów w danej branży, możemy spokojnie rozmawiać z rekruterem o finansach. Nieraz warto podać trochę wyższe oczekiwane wynagrodzenie lub widełki i zaznaczyć, że możemy negocjować. Jest to dobrze widziane, zwłaszcza gdy aplikowaliśmy na stanowisko kierownicze. Tym samym pokazujemy swoje dodatkowe umiejętności, które są wartościowe dla pracodawcy. Dobrze jest również w pewien sposób uargumentować swoje oczekiwania. Warto wspomnieć o doświadczeniu, wykształceniu. Nie należy wspominać o swoich prywatnych zobowiązaniach finansowych- te kwestie pracodawcy w ogóle nie interesują. A poruszając takie tematy, tylko sobie zaszkodzimy.
Artykuł sponsorowany