Zainteresowanie rynkiem nieruchomości nie słabnie – Polacy chętnie nabywają nowe mieszkania. I Ty przymierzasz się do zakupienia własnego lokum? Sprawdź, jak rozsądnie to zaplanować, by nie zaskoczyła Cię żadna przykra niespodzianka.
Zakup mieszkania jest poważną decyzją, ponieważ stanowi sporą finansową inwestycję. Dlatego do tej kwestii należy podejść rozsądnie, aby nie żałować. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, łącznie z formą finansowania.
Odpowiednia lokalizacja
Wybierając mieszkanie, zwróć uwagę na lokalizację. Uwzględnij odległość od miejsca pracy, od szkoły itp. Nie bez znaczenia pozostaje okoliczna infrastruktura, np. sklepy, tereny zielone, place zabaw.
Optymalny metraż
Każdy chciałby mieszkać w przestronnym apartamencie, jednak to wszystko przekłada się na wyższe koszty. Jeżeli finanse stanowią dla Ciebie pewne ograniczenie, dostosuj metraż do potrzeb oraz sytuacji materialnej. W tym przypadku zwykle trzeba pójść na pewne kompromisy. Warto jednak mieć świadomość, że mniejsze ale bardziej ustawne mieszkanie będzie dużo wygodniejsze niż przestronne lokum marnujące sporą ilość przestrzeni.
Forma finansowania
Chociaż wiele osób finansuje mieszkania za gotówkę, nie słabnie zainteresowanie kredytami – świadczy o tym spora liczba zapytań kierowanych do serwisu https://finanse.rankomat.pl/. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, proponując różnego rodzaju produkty finansowe.
Największą popularnością cieszą się typowe kredyty mieszkaniowe, których cechą charakterystyczną jest długi okres kredytowania – nawet 20-30 lat. Wysokie są także kwoty wsparcia finansowego – często wynoszą nawet 80% wartości nieruchomości.
Niektóre osoby porównują niejeden kredyt gotówkowy w porównywarce rankomat.pl, chcąc właśnie w ten sposób sfinansować część nieruchomości lub pozyskać pieniądze na wymagany wkład własny.
Decydując się na zakup nowego mieszkania, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Chodzi nie tylko o długi okres kredytowania i wyższe kwoty, ale przede wszystkim zdecydowanie niższe RRSO.
A może mieszkanie z rynku wtórnego?
Chociaż mieszkanie prosto od dewelopera niesie za sobą wiele korzyści, dobrą opcją może być także lokum z rynku wtórnego. Ceny takich nieruchomości są sporo niższe – szczególnie, że mieszkania często sprzedawane są wraz z wyposażeniem. Można więc w nich od razu zamieszkać – bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu i zakupu nowych mebli.
Artykuł sponsorowany.