Rozmowa kwalifikacyjna to znakomita okazja do zaprezentowania swoich kwalifikacji zawodowych. Podczas spotkania z rekruterem możemy pokazać się z dobrej strony. O tym, jak jesteśmy postrzegani, decyduje nie tylko to, co mówimy i jak się zachowujemy. Duże znaczenie ma także powierzchowność, np. strój.
Jak ubrać się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, aby korzystnie się zaprezentować?
1. Adekwatnie do okazji
Praca w kancelarii adwokackiej wiąże się z koniecznością przestrzegania określonego dress codu. Panowie pracujący w takich miejscach najczęściej noszą garnitury, a panie – garsonki lub spódnice i koszule bądź eleganckie bluzki. Ubiegając się o posadę w kancelarii, nie możemy ubrać się zbyt nonszalancko na rozmowę kwalifikacyjną. Oficjalny strój obowiązuje w trakcie każdej rozmowy o pracę, choć nie w każdym przypadku należy mieć na sobie garnitur i krawat czy elegancki kostium. Jeśli w treści oferty pracy znajdzie się informacja o tym, że nie trzeba ubierać się oficjalnie, możemy postawić na codzienną stylizację. Unikajmy jednak niepełnego obuwia, zbyt kolorowych i wzorzystych materiałów, głębokich dekoltów itd.
2. Schludnie
Nawet jeśli elegancki strój nie jest koniecznością, podczas spotkania z rekruterem musimy wyglądać schludnie. Czyste i uprasowane ubranie to podstawa. Pognieciona i poplamiona koszula może sprawić, że zostaniemy zapamiętani przez potencjalnego pracodawcę… ale nie będą to miłe wspomnienia. Osoba, która nie potrafi zadbać o własny strój, może nie poradzić sobie również z obowiązkami zawodowymi. Duże znaczenie mają także buty, które powinny być czyste i wypastowane.
3. Skromnie
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, zrezygnujmy z nadmiaru biżuterii. Brzęczące bransoletki, pierścionki na wszystkich palcach, zbyt duże i wyraziste kolczyki – nadmiar dodatków może niekorzystnie wpływać na nasz wizerunek. Kobiety nie powinny wybierać zbyt wyzywających ubrań na rozmowę kwalifikacyjną. Bluzka z bardzo głębokim dekoltem czy krótka spódniczka również nie pomagają w budowaniu wizerunku profesjonalisty.
4. Gustownie
Jeśli w przyszłości mamy pracować z klientami, reprezentując określoną firmę, postarajmy się przestrzegać najważniejszych reguł w doborze stroju. Warto unikać zbyt nonszalanckich krojów ubrań. Lepiej postawić na proste, ponadczasowe projekty, które zawsze prezentują się znakomicie. Dobrze, by u panów buty i pasek miały ten sam kolor – dopasowany do barwy spodni. Także skarpetki powinny współgrać z całością.
5. Wygodnie
Na rozmowę kwalifikacyjną wybierzmy ubrania i dodatki, które są nie tylko eleganckie i ładne, ale również wygodne. Zbyt ciasne buty mogą sprawić, że będziemy koncentrować się na bólu, nie zaś na tym, co ma nam do powiedzenia potencjalny pracodawca. Spotkanie z rekruterem to stresujące doświadczenie – choćby dlatego, że przebieg rozmowy może wpłynąć na naszą karierę zawodową. Unikajmy dodatkowych obciążeń i utrudnień, takich jak np. zbyt ciasna spódnica. Komfortowy i dopasowany, a przy tym adekwatny strój sprawi, że poczujemy się pewniej.