Radio 5

Jaki był rok 2016?

Koniec roku to czas podsumowań. Żegnamy rok 2016, który obfitował w wiele zdarzeń. Przez minionych 365 dni dziennikarze Radia 5 byli z kamerą i mikrofonem byli wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego. Relacjonowaliśmy to w serwisach informacyjnych na antenie Radia 5 oraz w internecie na radio5.com.pl. W ostatnim dniu roku 2016 prezentujemy efekty naszej całorocznej pracy w tak zwanej pigułce. Wybraliśmy naszym zdaniem najważniejsze i najciekawsze zdarzenia minionego roku. Podsumowanie roku 2016 na antenie Radia 5 w sobotę 31.12.2016 roku oraz 01.01. 2017 roku.

STYCZEŃ  

Rok 2016 wielu ełczan witało na Placu Jana Pawła II, gdzie jak co roku odbywał się miejski Sylwester. Zebrani bawili się przy dźwiękach zespołu Flash Creep. Noworoczne życzenia mieszkańcom złożył prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz. O północy niebo rozświetliły fajerwerki.

Na początku stycznia do Szpitala Miejskiego Pro-Medica w Ełku trafił ambulans o wartości 400 tysięcy złotych. Środki na jego zakup miasto pozyskało od wojewody warmińsko-mazurskiego. Karetka została wyposażona w sprzęt z najwyższej półki, m.in. nowoczesny defibrylator, przenośny zestaw płynów infuzyjnych i przenośny ssak.

6 stycznia w Święto Objawiania Pańskiego ulicami Ełku po raz trzeci przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnym przemarszu, który wyruszył z Placu Jana Pawła II, wzięły udział setki ełczan. Do kościoła pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty orszak poprowadzili Trzej Monarchowie. W ich role wcielili się: Stanisław Steckiewicz, Karol Marchel i Piotr Gajewski.

Styczeń to także 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w Ełku okazał się rekordowy. Zebrano ponad 62,5 tysiące złotych, czyli o 18 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Na ulicach miasta kwestowało prawie 200 wolontariuszy. Finał WOŚP oprócz zbiórki to także koncerty, licytacje, warsztaty zumby i kurs udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło też światełka do nieba.

W styczniu w Ełku, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, odbyła się manifestacja pod nazwą ”Czerwona kartka dla rządu” organizowana przez Komitet Obrony Demokracji. W Parku Solidarności zebrało się kilkadziesiąt osób nie tylko z Ełku, ale także z okolicznych miast. Demonstranci zarzucali rządowi łamanie zasad demokracji. Chodziło m.in. o zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

LUTY

W lutym w Ełku otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy. Placówka jako jedyna w subregionie ełckim dedykowana jest osobom z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami psychicznymi. Jest w niej miejsce dla 42 osób. Wyremontowanie budynku przy ul. Kościuszki 28 B, dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych i zakupienie sprzętu kosztowało prawie 2 miliony złotych. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Do dyspozycji podopiecznych placówki oddano m.in. pracownię światła, muzyczną, komputerowo-fotograficzną i terapii indywidualnej.

Luty to również zakończenie inwestycji w dwóch ełckich szpitalach. Te zrealizowane w 108 Szpitalu Wojskowym opiewały na kwotę prawie 5 milionów złotych. Dla zwiększenia komfortu pacjentów i dostosowanie placówki do wymagań NFZ, Poradnie Specjalistyczne zostały przeniesione do nowego budynku. Rozbudowano też Izbę Przyjęć i zakupiono nowy sprzęt warty 1,5 miliona złotych.
Nową, większą Izbę Przyjęć ma również od lutego Szpital Miejski Pro-Medica w Ełku. Izba Przyjęć znajduje się w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonował blok operacyjny. W ramach inwestycji za kwotę ponad 70 tysięcy złotych wykonano szereg prac rozbiórkowych, budowlanych, odmalowano ściany oraz zamontowano nowe urządzenia sanitarne.

Prawie 200 osób wykąpało się w Jeziorze Ełckim podczas jubileuszowej, 10. Kąpieli dla Odważnych organizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku. Do wody mającej temperaturę 4 stopni Celsjusza weszli nie tylko ełczanie. Impreza przyciągnęła również mieszkańców okolicznych miast, m.in. Grajewa, Olecka, Giżycka, Pisza czy nawet Warszawy.

W lutym ełczanie po raz pierwszy włączyli się do międzynarodowej akcji „Nazywam się Miliard”. Blisko 200 osób zatańczyło na Placu Jana Pawła II specjalnie przygotowany układ. Uczestnicy wydarzenia mieli przewiązane wokół dłoni różowe wstążeczki, które symbolizowały solidarność z kobietami doświadczającymi przemocy.

MARZEC

Od marca Gimnazjum nr 1 w Ełku ma patronkę. Została nią Danuta Siedzikówna „Inka”. Podczas uroczystości nadania szkole imienia odbyło się przekazania sztandaru i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. W wydarzeniu oprócz społeczności szkolnej, lokalnych władz i parlamentarzystów udział wzięła również najbliższa rodzina Siedzikówny.

Nadanie szkole imienia nie było jedynym wydarzeniem zorganizowanym z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Ełku odsłonięto również tablicę upamiętniającą ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Zawisła ona na budynku przy ul. Wojska Polskiego 1, który był drugą siedzibą UB funkcjonującego w mieście w latach 1945-1956.

W marcu prezes PiS, Jarosław Kaczyński odwiedził Grajewo. Wizyta związana była z wyborami uzupełniającymi do Senatu w okręgu nr 59. Kaczyński udzielił poparcia Annie Marii Anders, która ostatecznie w wyborach uzyskała ponad 30 tysięcy złotych i zdobyła mandat senatora.

Marzec to również 27. Jarmark Kaziuka organizowany w Ełku co roku przed Wielkanocą z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna. Na stoiskach ustawionych przed Ełckim Centrum Kultury można było nabyć swojskie jadło, wielkanocne palmy, piernikowe serduszka i wyroby z wikliny. W sumie zaprezentowało się aż 70 wystawców z Polski, Litwy i Białorusi. W ramach Jarmarku odbyła się także sesja popularnonaukowa poświęcona Kresom, koncerty i wystawa malarstwa.

Wieloletni Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ełku, Mirosław Hołubowicz został w marcu powołany na stanowisko Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Nominację otrzymał z rąk wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosława Zielińskiego. Hołubowicz w ełckiej jednostce pracował przez 21 lat, a od 2013 roku był zastępcą komendanta wojewódzkiego.

KWIECIEŃ

1 kwietnia w całej Polsce ruszył rządowy program „Rodzina 500+”. Już pierwszego dnia jego funkcjonowania przed ełckim ratuszem ustawiły się kolejki rodziców składających wnioski. Miasto zamieszkuje około 6 tysięcy dzieci, którym przysługuje świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie. Program w Ełku zainaugurował marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Na początku marca odbyła się szósta edycja koncertu „Dziecięce Marzenia”. Na rzecz podopiecznych ełckiego Stowarzyszenia „Onkoludki” zebrano ponad 10 tysięcy złotych. Akcja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a to m.in. dlatego, że w rolę piosenkarzy wcielają się m.in. samorządowcy, alumni i strażacy.

W kwietniu swoje święto obchodzili ełccy saperzy. Podczas uroczystości, która odbyła się pod pomnikiem przy ul. Kościuszki, nie zabrakło podziękowań i odznaczeń. Krzyż za zasługi w rozminowywaniu Ziemi Mazurskiej otrzymał ppłk Jerzy Pacholarz, który organizował w latach 1971-1982 patrole oczyszczania terenów z min i niewybuchów.

W kwietniu w Ełku nie brakowało również sportowych emocji, a to za sprawą V Mazurskiej Gali Sportów Walki. Swoich fanów nie zawiedli fighterzy MMA Team Ełk. Zwycięskie pojedynki stoczyli Piotr Mróz, Tomasz Zawadzki i Mateusz Zawadzki.

„Gdzie chrzest tam nadzieja” – pod takim hasłem odbyły się w kwietniu ełckie diecezjalne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości religijne podzielone były na trzy części. Rozpoczęły się nieszporami w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po ich zakończeniu wierni przeszli w procesji do Katedry św. Wojciecha, gdzie odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jerzego Mazura.

Pod koniec kwietnia poznaliśmy laureatów nagrody Ełckiego Bociana. Statuetki wręczono w ośmiu kategoriach. W dziedzinie edukacji i wychowania doceniona została Salezjańska Organizacja Sportowa „SALOS” Ełk. W kategorii kultura fizyczna i ekologia nagrodzono Zbigniewa Bobryka. Nagrodę w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego otrzymała Aneta Werla, dyrektor Ełckiego Centrum Kultury. Za rozwój i wspieranie przedsiębiorczości nagrodą Ełckiego Bociana wyróżniono przedsiębiorstwo Vermiculite Poland. W kategorii rozwój samorządności lokalnej doceniony został Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo. Za rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej Ełckiego Bociana przyznano Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowie. W kategorii filantropia i sponsoring nagroda powędrowała do Przedsiębiorstwa „Fala”, a nagrodę specjalną otrzymał Jazz Club „PAPAJA”. Statuetki Ełckiego Bociana osobom zasłużonym dla powiatu ełckiego wręczono po raz 11.

MAJ

1 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Jak co roku z okazji święta biało-czerwonej włodarze Ełku rozdawali mieszkańcom flagi w barwach narodowych i miejskich, zachęcając do wywieszania ich na balkonach czy przymocowania do samochodów. Dwa dni później ełczanie tak jak cała Polska świętowali Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oficjalne uroczystości uświetniło wspólne odtańczenie poloneza.

Maj to również 71. rocznica zakończenia II wojny światowej i Święto Dzieci Wojny. Tradycją stało się, że ełczanie z tej okazji składają kwiaty i zapalają znicze przy tablicy upamiętniającej ofiary wojny. Nie zabrakło też wspomnień członków ełckiego oddziału Kombatanckiego Związku Dzieci Wojny Rzeczypospolitej.

Niespełna 5% wyniosła frekwencja podczas referendum ws. odwołania wójta gminy Ełk, Tomasza Osewskiego. Do urn poszło zaledwie 406 mieszkańców. Ze względu na zbyt małą frekwencję referendum okazało się nieważne.

Również w maju Muzeum Historyczne w Ełku po raz kolejny włączyło się w akcję Europejskiej Nocy Muzeów. Mieszkańcy i turyści mieli okazję zobaczyć zbiory ełckiej placówki, m.in. monety, stare fotografie, czy znaczki pocztowe, ale także obejrzeć eksponaty Ełckiej Kolei Wąskotorowej.

W maju w Ełku podobnie jak w 140 innych polskich miastach odbył się „Marsz Dla Życia i Rodziny”. Ulicami Ełku przeszło około 200 osób. Uczestnicy nieśli transparenty promujące życie od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

Nowym budynkiem rekreacyjno-sportowym chwaliło się w maju Oratorium św. Jana Bosco na os. Jeziorna w Ełku. Obiekt był budowany przez 9 miesięcy. W piwnicy utworzono zaplecze szatniowo – prysznicowe, z którego korzystają młodzi sportowcy trenujący na przykościelnym „orliku”. W budynku powstała też duża sala rekreacyjna, a dach zagospodarowano na taras widokowy.

W maju w Ełku odbyły się obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Z tej okazji ulicami miasta przeszedł barwny korowód, którego uczestnicy przebrali się za postaci z powieści pisarza. Nie zabrakło krótkich inscenizacji bajek Sienkiewicza i czytania fragmentów jego utworów. W akcję oprócz uczniów szkół i przedszkoli włączyły się także władze miasta i powiatu.

Pod koniec miesiąca swoje święto obchodzili ełccy strażacy. Podczas uroczystości wyróżnionych zostało ponad 20 strażaków z miejscowej jednostki. Wręczono im awanse na wyższe stopnie, odznaczenia Ministra Spraw Wewnętrznych oraz odznaczenia Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Ełku.

CZERWIEC

Czerwiec rozpoczął się Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym. Jak co roku z okazji Dnia Dziecka na plac Jana Pawła II w Ełku zjechały dzieciaki z terenu całej diecezji. Dla najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji m.in. gry i zabawy, konkursy, warsztaty taneczne, pilatesu, aerobiku, pokaz sztuk walki, bezpłatne paczki- niespodzianki oraz koncerty. Jedenasta edycja imprezy była wyjątkowa za sprawą specjalnych gości. Do Ełku przyjechała powiem para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Również w czerwcu w Jeziorze Ełckim szukano wraku niemieckiego samolotu z okresu II wojny światowej, który według legendy zatonął w zbiorniku. Akcja, w którą włączyli się płetwonurkowie, saperzy i geofizycy, zakończyła się niepowodzeniem.

W czerwcu w Polsce odbywały się ćwiczenia wojskowe „Anakonda 2016”. Na poligonach w całym kraju ćwiczyło 31 tysięcy żołnierzy z 24 państw NATO oraz partnerskich. Sprzęt, na jakim ćwiczą wojskowi, można było zobaczyć w Ełku. W pokazie udział wzięli żołnierze z USA, Chorwacji, Litwy, Łotwy i Polski.

Czerwiec to również protesty mieszkańców wsi Pańska Wola w gminie Wydminy i okolicznych miejscowości. Miała tam powstać ferma świń. Inwestor planował wybudowanie chlewni, w której byłoby hodowanych 15 tysięcy zwierząt. Mieszkańcy w obawie przed degradacją środowiska, smrodem i hałasem rozpoczęli protesty. Ostatecznie wójt gminy Wydminy, Radosław Król przychylił się do ich głosów i w sierpniu wydał negatywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

Osobom i instytucjom zasłużonym dla Ełku po raz 10. wręczono Nagrody Białej Lilii. Statuetki wręczono w ośmiu kategoriach. Największym wyróżnionym insp. Marek Hyzopski, były Komendant Powiatowy Policji w Ełku, który w tym roku po prawie 40 latach służby odszedł na emeryturę. Rada Miasta Ełku przyznała mu medal „Zasłużony dla Miasta Ełku” oraz Nagrodę Specjalną Białej Lilii. Statuetka w kategorii Postawa Godna Naśladowania trafiła w ręce Cezarego Kasprzaka, komendanta Jednostki Strzeleckiej 1007 Ełk. Ambasadorem Ełku został Edward Traskowski, trener i opiekun UKS Nenufar Ełk. W kategorii Nagroda Artystyczna przyznano dwa wyróżnienia Ryszardowi Klepackiemu oraz braciom Andrzejowi i Krzysztofowi Grzybowskim. Przedsiębiorcą roku 2015 został Eugeniusz Sulewski, właściciel Firmy EXMOT, a sportowcem roku karateka, Oskar Sosnowski. Mecenasem Kultury wybrano Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Wydział Gospodarki Turystycznej w Ełku. Mecenasem Sportu został Paweł Babiński, prezes MKS Ełk.

Czerwiec, jak na początek lata przystało, obfitował również w imprezy. Po raz 11. odbył się konkurs „O Chochlę Prezydenta Ełku”. Trofeum trafiło do restauracji MASURIA ARTE, której kucharze przygotowali sandacza w sosie z trawy żubrowej.

Agnieszka Chylińska była gwiazdą Powitania Lata z Radiem 5 w Ełku. Ze względu na warunki pogodowe losy imprezy ważyły się do ostatniej chwili. Mimo wiatru, wiejącego w porywach nawet do 110 km/h, Chylińska zdecydowała się wyjść na scenę i wykonać kilka utworów.

Jak co roku w czerwcu w Ełku odbył się Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Tęcza”. Do Ełku przyjechali tancerze z różnych zakątków świata m.in. z Niemiec, Bułgarii, Czech, Holandii, Portugalii, Singapuru, Słowacji, Litwy czy Macedonii. 13. edycja „Tęczy” była wyjątkowa. To dlatego, że wzięła w niej udział rekordowa liczba zespołów zagranicznych, była o jeden dzień dłuższa niż w poprzednich latach, a uczestnicy brali udział w biciu rekordu Guinnessa. Na boisku przy Zespole Szkół nr 1 w Ełku 190 par zatańczyło jednocześnie poloneza.

Czerwiec to również Runmageddon Rekrut, czyli nowość w kalendarzu ełckich imprez. Wydarzenia przyciągnęło zawodników z całej Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Sosnowca, Warszawy czy Wrocławia. W sumie wystartowało ponad 1100 osób. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia sześciokilometrową trasę, na której wyznaczono 30 przeszkód. Musieli między innymi przepłynąć kajakami przez Jezioro Ełckie, wspinać się na ukośne ściany, przenosić worki z piachem czy przepychać ogromne opony.

LIPIEC

Lipiec przyniósł informacje o planowanych przez rząd zmianach w systemie oświaty. W Ełku ogłosiła je senator Małgorzata Kopiczko. Reforma szkolnictwa zaproponowana przez Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską zakłada m.in. likwidację gimnazjów, powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018.

Lipiec obfitował w imprezy. Na początku miesiąca Ełk zdominowały hip-hopowe brzmienia. Podczas czwartej edycji Hip Hop Raport Projekt Ełk nie zabrakło przeglądów konkursowych, bitw freestylowych i gwiazd z najwyższej półki. Wystąpili m.in. Trzeci Wymiar, O.S.T.R, Kasta Skład, Paluch, Fenomen, Peja, Pih, Małpa, Zipera, Hemp Gru i wielu innych. Impreza po raz pierwszy odbyła się nie na Plaży Miejskiej, tylko przy miejskiej obwodnicy.

30 zawodników z całej Polski ścigało się na Jeziorze Ełckim podczas Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych. Ełk reprezentowała liczna ekipa z Black Shadows Power Team Ełk na czele z wielokrotnym mistrzem Andrzejem Wiśniewskim.

Czeska grupa MAKALU zdobyła Grand Prix 12. edycji Festiwal Sztuk Pirotechnicznych Ognień i Woda. Oprócz pokazów fajerwerków podczas imprezy odbyły się także pokazy laserów z muzyką na żywo i występy teatrów ognia. Muzycznymi gwiazdami dwudniowego festiwalu byli grupa LOKA i Natalia Szroeder.

20 ekip wzięło udział w IX Mazurskich Zawodach Balonowych. Pogoda pozwoliła na rozegranie trzech z pięciu zaplanowanych lotów konkursowych. Jak co roku odbyła się również parada baloniarzy ulicami Ełku i nocny pokaz balonów. Zawodom towarzyszył koncert Sarsy.

Kabarety Budapesz i Sekcja Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn otrzymały Grand Prix 22. Mazurskiego Lata Kabaretowego „Mulatka”. Nagroda publiczności trzeci raz z rzędu trafiła do grupy „Inaczej”. W sumie w przeglądzie kabaretów startowało 12 grup z całej Polski.

Również w lipcu cała Polska żyła przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się pod koniec miesiąca w Krakowie. Uczestniczył w nich papież Franciszek. Wierni w diecezjach w całej Polsce przygotowywali się do tego wydarzenia podczas Tygodnia Misyjnego. Do diecezji ełckiej przyjechało około 700 pielgrzymów. Młodzież z Rosji, Litwy, Włoch, Ukrainy, Angoli, Niemiec i Łotwy znalazła zakwaterowanie w domach mieszkańców regionu. Kilkudniowy pobyt upłynął im nie tylko na modlitwie, ale też na wycieczkach i poznawaniu miejscowej kultury.

SIERPIEŃ

Na początku sierpnia w Ełku odbyły się obchody Święta Policji. Na wyższe stopnie awansowało ponad 40 funkcjonariuszy. Mundurowym przyznano też odznaki „Zasłużony Policjant”. Nagród i awansów nie brakowało również podczas święta Straży Miejskiej, które odbyło się pod koniec miesiąca. 7 strażników otrzymało awanse na wyższe stopnie, a 3 mundurowych nagrody.

W sierpniu w Ełku odbyły się dwie duże imprezy sportowe. W maratonie rowerowym Gwiazda Północy zorganizowanym w ramach cyklu Mazovia MTB wystartowało ponad 600 zawodników. Kolarze rywalizowali na dystansach Hobby, Fit, Mega i Giga. W klasyfikacji generalnej w kategorii najlepsza drużyna zwyciężyła Trezado Bike Tires.pl.

Widowiskowe sprinty ósemek wioślarskich można było podziwiać na Jeziorze Ełckim. Impreza odbyła się w Ełku po raz pierwszy. W rywalizacji wzięło udział 12 załóg z całej Polski.

Krainą mlekiem i miodem płynącą było w sierpniu Olecko. Podczas II Święta Mleka i Miodu przybyli do miasta mogli nabyć lokalne i regionalne produktu oraz wyroby rękodzielnicze. Nie zabrakło też koncertów. Wystąpiły Miejska Orkiestra Dęta, Densi, In Factor, Skaner i Ivan Komarenko.

15 sierpnia ełczanie upamiętnili 96. rocznicę „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego. W katedrze św. Wojciecha odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, a pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły kwiaty.

Niespełna jeden dzień trwał protest wiernych parafii Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach. Mieszkańcy zawiesili banery z hasłem: „Kurio zostaw nam proboszcza”, łańcuchy z kłódkami na bramach prowadzących do plebanii i ustalili wartę wśród parafian. W ten sposób chcieli wyrazić sprzeciw wobec decyzji biskupa ełckiego, który postanowił przenieść księdza Jana Adaszczyka do parafii w Kowalach Oleckich. Ostatecznie ksiądz po rozmowie z biskupem poprosił swoich parafian o odstąpienie od protestu i umożliwienie mu odejścia do nowej parafii. Nowym proboszczem w Starych Juchach został ks. Stanisław Włodarczyk z Kowal Oleckich.

W sierpniu na terenie budowy jednego z ełckich osiedli znaleziono ludzkie kości. Opinia biegłego archeologa potwierdziła, że były to szczątki trzech rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Oprócz kości na miejscu zabezpieczono również amunicję, fragmenty umundurowania, guziki, menażki i monety. Prokuratura Rejonowa w Ełku, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, zdecydowała o umorzeniu postępowania.

50-lecie powstania Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 1000-lecia Państwa Polskiego świętowali ich właściciele. Znajduje się tam obecnie ponad 300 działek. Ci najbardziej zasłużeni właściciele otrzymali statuetki za działalność na rzecz Ogrodu.

Pod koniec miesiąca w Pisanicy odbyły się Dożynki gminy Kalinowo. Podczas święta plonów nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. Odbyła się m.in. wystawa klaczy hodowlanych ras zimnokrwistych oraz konkursy na dożynkowy wieniec i najlepszą nalewkę. Za trud włożony w codzienną pracę rolnikom dziękował wójt, Andrzej Bezdziecki.

WRZESIEŃ

Z początkiem września po wakacyjnej przerwie uczniowie wrócili do szkół. W placówkach prowadzonych przez samorząd miejski w Ełku nowy rok szkolny rozpoczęło 7 tysięcy 600 uczniów. Jedną ze zmian, która weszła w życie w roku 2016 było zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

We wrześniu ełczanie upamiętnili dwie ważne rocznice w historii Polski związane z wybuchem II wojny światowej. Mowa o ataku Rzeszy Niemieckiej na Polskę z 1 września 1939 roku oraz napaści ZSRR, do której doszło 17 dni później.

We wrześniu zmarła Dorota Kruszewska, radna ełckiej Rady Miasta. Miała 45 lat, odeszła po ciężkiej chorobie. Dorota Kurszewska była również cenionym pedagogiem. Pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 4 im. Władysława Szafera w Ełku.

We wrześniu odbyła się jedna z najsłodszych ełckich imprez, czyli Regionalne Święto Miodu. W Ełckim Centrum Kultury swoje wyroby prezentowali pszczelarze z regionu. Były miody tradycyjne, jak rzepakowy, lipowy, wielokwiatowy i gryczany oraz smakowe, np. z cynamonem czy imbirem. Obyły się też konkursy na najlepszy miód i najlepsze ciasto z miodem.

Swoje święto obchodzili także myśliwi. Podczas pierwszej edycji festynu „EŁKowisko” mieszkańcy regionu mogli poznać tradycje i zwyczaje łowieckie. Nie zabrakło pokazu mody myśliwskiej, wystawy psów ras myśliwskich i broni, wabienia zwierzyny oraz degustacji dziczyzny. Na terenie powiatu ełckiego funkcjonuje osiem kół łowieckich, które zrzeszają 400 myśliwych.

W Stradunach odbyły się dożynki gminy Ełk. Była polowa msza święta, dzielenie się chlebem, wspólne biesiadowanie, konkursy i zabawa pod gołym niebem. Rok nie był dla rolników łatwy, co podkreślał wójt, Tomasz Osewski.

Wrzesień to również zapowiedź kilkudziesięciomilionowej inwestycji, którą będzie realizować Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku. Mowa o modernizacji 20 kilometrów sieci kanalizacyjnej i około 2 kilometrów wodociągów na terenie miasta. Zmodernizowana ma zostać także instalacja w oczyszczalni ścieków z Nowej Wsi Ełckiej. Inwestycja, która ma zakończyć się w 2020 roku, opiewa na 40 milionów złotych. Ponad połowę tej kwoty PWiK pozyskało z Unii Europejskiej.

Ełk był gospodarzem obchodów 10-lecia istnienia Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. To fundacja kościelna, która pomaga misjonarzom w przygotowaniach do wyjazdów na misje i pracy ewangelizacyjnej. W ramach uroczystości jubileuszowych odbyła się msza święta odprawiona przez biskupa diecezji ełckiej ks. Jerzego Mazura, który jest przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a także festyn misyjny z udziałem meksykańskiego zespołu „Los Amigos” oraz misjonarek i misjonarzy.

15-lecie istnienia obchodził Mazurski Zespół Pieśni i Tańca, który działa przy Ełckim Centrum Kultury. Obecnie grupa liczy prawie 150 tancerzy. Podczas spektaklu jubileuszowego zespół premierowo zaprezentował m.in tańce z Krosna i Podlasia, dawnego Lwowa, a także tradycyjne mazurskie tańce.

PAŹDZIERNIK

Z październikiem nierozerwalnie wiąże się rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Studia na ełckim Wydziale Studiów Technicznych i Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęło 68 studentów. W placówce uruchomiono tylko kierunek administracja, na geodezję i kartografię nie było chętnych. Wydział wprowadził również nowość – popołudniowe studia stacjonarne dla osób po 30 roku życia.

31 alumnów rozpoczęło rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. Wśród nich naukę na pierwszym roku zaczęło 5 osób. Podczas inauguracji roku odbyło się poświęcenie nowej kaplicy seminaryjnej.

Październik okazał się miesiącem protestów kobiet. Manifestacje były reakcją na plany zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Panie, które przyłączyły się do ogólnopolskiego strajku kobiet, w „Czarny poniedziałek” nie pojawiły się w pracy. Brały urlopy lub dni opieki nad dziećmi. Tak było m.in. w Ełku. Ulicami miasta przeszły dwa marsze. Uczestniczki podkreślały, że nie chcą, by ograniczano ich wolność.

Trzy epizody zakładał scenariusz dorocznych ćwiczeń Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ełku. Strażacy i strażacy ochotnicy z terenu powiatu musieli sobie poradzić z wyciekiem amoniaku w Zakładach Mięsnych, wypadkiem samochodu, w którym ranne zostały 4 osoby oraz pożarem lasu.

45-lecie istnienia świętował Zespół Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej i były połączone z powiatowymi obchodami tego święta. Jubileusz szkoły obfitował we wspomnienia i rozmowy o historii placówki.

14 października w Ełku odbyły się miejskie i wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na obu uroczystościach nie zabrakło wyróżnień dla nauczycieli. Najlepsi pedagodzy otrzymali nagrody, medale i odznaczenia. Nie zabrakło też rozmów o zmianach w polskim systemie oświaty. O konieczności ich wprowadzenie przekonywała Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Na październikowej sesji Rady Miasta Ełku jednogłośnie zdecydowali, że rondo u zbiegu ulic Kilińskiego i Pięknej będzie nosiło nazwę „Honorowych Dawców Krwi”. Propozycję takiej nazwy złożyli sami mieszkańcy.

LISTOPAD

Pierwsze dni listopada to czas refleksji i wspomnień. Osoby, które w Dniu Wszystkich Świętych odwiedziły ełcki cmentarz, by zapalić znicze na grobach swoich bliskich, miały okazję wesprzeć dwie kwesty. Po raz 25. zbiórkę zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna. Do ich puszek trafiły ponad 2 tysiące złotych. Środki zostaną przeznaczone na remont wojskowego cmentarza w Grodnie.
2,5 tysiąca złotych zebrała natomiast młodzież z Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. Pieniądze zostały przekazane Fundacji „Niezłomni” im. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, która zajmuje się identyfikowaniem, ekshumacją i organizacją godnych pogrzebów Żołnierzy Wyklętych.

Tuż po Święcie Zmarłych i Zaduszkach najstarsza część ełckiego cmentarza została zdewastowana. Nieznani dotąd sprawcy zniszczyli ponad 100 nagrobków- powyrywali krzyże, zniszczyli płyty nagrobków, pobili znicze i porozrzucali kwiaty. Nie oszczędzili nawet grobów dzieci. Wartość strat oszacowano na kilkaset tysięcy złotych. Policyjne dochodzenie w tej sprawie jak dotąd nie przyniosło rezultatów. Prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz wyznaczył 10 tysięcy złotych nagrody osobie, która pomoże w ustaleniu sprawców.

11 listopada ełczanie, tak jak cała Polska, świętowali 98. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się akcentem sportowym, czyli biegiem ulicznym na dystansie 1111 metrów. Oficjalna część uroczystości odbyła się pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty.

Młodszy inspektor Paweł Szyperek został nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Szyperek z pracą w Policji związany jest od 25 lat. Służbę rozpoczynał w wydziale prewencji w Białymstoku, w 2014 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego w Mońkach, a następnie zastępcę komendanta w Grajewie.

Koalicję na rzecz budowy drogi ekspresowej z Knyszyna do Ełku stworzyły w listopadzie władze miasta i powiatu ełckiego wraz z posłem Prawa i Sprawiedliwości Wojciechem Kossakowskim. To reakcja na starania samorządów Suwałk i Augustowa, które próbują zmienić plany rządu i chcą, by trasa przebiegała przez ich miasta. Droga Ełk-Knyszyn miałaby być łącznikiem Via Baltici i Via Carpatii. Poparcie dla dotychczasowego przebiegu trasy wyrazili ełccy radni miejscy i powiatowi. Podjęte w tej sprawie stanowiska przekazali do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Koniec miesiąca przyniósł informację o zmianie stawek za odbiór odpadów zmieszanych z gospodarstw domowych na terenie Ełku. Od stycznia 2017 roku w przypadku lokalu zamieszkałego przez 4 osoby opłata będzie wynosiła 13,50 zł za osobę, powyżej 4 osób za każdą dodatkową osobę zapłacimy 3 złote. Jeżeli w lokalu zamieszkuje ponad 9 osób, to za każdą osobę powyżej zapłacimy 2 złote. Zmienią się także zasady opłat za odpady na posesjach niezamieszkałych takich jak np. domki letniskowe czy ogródki działkowe.

GRUDZIEŃ

Takiego Muzeum w Polsce jeszcze nie było! Pierwsze w kraju Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka zostało w grudniu oficjalnie otwarte w Grajewie. W placówce można dowiedzieć się o historii podlaskiego mleczarstwa, czy zobaczyć zabytkowe eksponaty. Obiekt podzielony jest na 7 części m.in interaktywną, część multimedialną, czy bar mleczny. Operatorem Muzeum będzie Grajewskie Centrum Kultury.

Marcin Łukasz Przygodziński nowym radnym Rady Miasta Ełku. W grudniu w Okręgu Wyborczym nr 3, który obejmuje część osiedla Jeziorna, odbyły się wybory uzupełniające. Konieczność przeprowadzenia głosowania zaistniała po śmierci radnej Doroty Kruszewskiej. Z 1898 osób uprawnionych do głosowania, do urn poszło 265 wyborców. O miejsce w Radzie Miasta walczyło pięciu kandydatów. Marcin Łukasz Przygodziński uzyskał największe poparcie mieszkańców, zdobył 84 głosy.

W grudniu już po raz 4. w Ełku odbyła się Wigilia pod Gwiazdami. Jak co roku organizatorami tego przedświątecznego wydarzenia byli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot. Na stołach ustawionych w pobliżu placówki Monaru nie zabrakło wigilijnych potraw; były pierogi z kapustą i grzybami, ryby, gorący barszcz oraz słodkie wypieki. Nie zbrakło również dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania. W kolejce po ciepłe świąteczne potrawy ustawili się nie tylko potrzebujący ełczanie, ale również ci, którzy akurat przechodzili obok stoiska.

W grudniu odbyło się Miejskie Spotkanie Opłatkowe. W Ełckim Centrum Kultury spotkali się samorządowcy, parlamentarzyści, członkowie organizacji pozarządowych, duchowni, dyrektorzy szkół i instytucji oraz lokalni przedsiębiorcy. W bożonarodzeniową atmosferę wprowadziła zebranych społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku za sprawą niezwykłego spektaklu „Idźcie do Betlejem”. Nie mogło również zabraknąć życzeń i przesłania bożonarodzeniowego, które wygłosił biskup Diecezji Ełckiej, ks. Jerzy Mazur, a prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz życzył wszystkim mieszkańcom byśmy zawsze byli dumni z naszej małej ojczyzny.

Ełccy radni miejscy w grudniu jednogłośnie przyjęli budżet miasta na 2017 rok. Zakłada on przychody w wysokości 260 milionów złotych i ponad 275 milionów wydatków. Miasto planuje zaciągnąć kredyt na około 14 milionów zł, by pokryć deficyt budżetowy w wysokości 14 mln 700 tys. zł. Prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz ocenił, że jest to największy budżet w historii, zarówno pod względem dochodowym jak i inwestycyjnym. Na koniec 2017 roku zadłużenie miasta będzie wynosić nieco ponad 68 milionów złotych.

115 milionów złotych po stronie dochodów i 114 milionów po stronie wydatków. Tak wygląda  budżet powiatu ełckiego na 2017 rok. Największą część stanowią wydatki na oświatę, pomoc społeczną i aktywizację zawodową bezrobotnych – to ponad połowa przyszłorocznego budżetu. Na inwestycje najwięcej, bo 8 milionów złotych przeznaczonych zostanie na drogi. Prace ruszą na trasach Pisanica – Wiśniowo Ełckie, Orłowo-Straduny i Pietrasze – Woszczele. Przebudowany zostanie most w miejscowości Makosieje i wiadukt w Guzkach. Jeżeli chodzi o budynki, to największą inwestycją będzie przebudowa obecnej siedziby Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Te prace w przeważającej części realizowane będą z funduszy unijnych.  

Pamięć o żołnierzach poległych na misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa uczcili w grudniu ełczanie. W Centrum Edukacji Mundurowej zgromadzili się przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści, żołnierze, uczniowie ełckich szkół i Centrum Edukacji Mundurowej, a także rodziny zmarłych na misjach.21 grudnia obchodziliśmy 5. rocznicę śmierci pięciu polskich żołnierzy. Byli to Piotr Ciesielski, Łukasz Krawiec, Marcin Szczurkowski, Marek Tomala i Krystian Banach. Zginęli oni podczas misji w Afganistanie. Podczas uroczystości rozpalono pięć ognisk ku pamięci pięciu poległych żołnierzy, a na Jezioro Ełckie wypłynęła płonąca tratwa.

Nie mogło zabraknąć życzeń i dzielenia się opłatkiem. Jak co roku w redakcji Radia 5 w Ełku odbyło się spotkanie wigilijne. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, a także parlamentarzyści i przedsiębiorcy. Pod obrusem znalazło się sianko, a na stole 12 wigilijnych potraw. Nie zabrakło również świątecznych życzeń. Świąt w gronie rodziny i przyjaciół życzyli mieszkańcom regionu przedstawiciele ełckich urzędów: Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku, Marek Chojnowski, starosta ełcki i Tomasz Osewski, wójt Gminy Ełk.