Radio 5

Jakie podłogi do mieszkania?

man installing engineered laminate wood floring indoor

 

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, na jakie podłogi się zdecydować? Możliwości jest wiele, ale tylko jedno jest pewne, w dobrą podłogę po prostu warto zainwestować!
Podczas aranżacji wnętrz często zadajemy sobie pytanie o konieczny wybór jakościowych produktów. O ile bowiem na niektórych z elementów wyposażenia można i warto nieco zaoszczędzić, o tyle na innych, lepiej tego nie robić.
Podłoga będąca elementem stolarki wewnętrznej jest jednym z tych elementów, na których oszczędzać zdecydowanie nie warto. Jednym z głównych czynników przemawiających za taką opinią jest intensywne i częste użytkowanie podłogi. 
Powierzchnia kuchenna, przedsionkowa, czy też w salonie, jest narażona na wiele trudnych do pokonania czynników. Częste wizyty gości, nanoszony piach, czy też wilgoć, nie sprzyjają utrzymaniu tej powierzchni w idealnym stanie. Tutaj trzeba zadbać o wybór dobrych materiałów oraz prawidłowe wykonawstwo.

Jakie rodzaje materiałów podłogowych mamy do wyboru?
Spośród najczęściej wybieranych okładzin do kuchni lub łazienki prym wiodą płytki ceramiczne. Ich wszechstronna paleta kolorystyczna i różnorodne formy sprzyjają stworzeniu awangardowych i nietuzinkowych kompozycji. Co ciekawe, coraz częściej decydujemy się na zakup płytek wielkoformatowych i utrzymanych w naturalnej kolorystyce. Dzięki takim produktom, bardzo łatwo jest utrzymać czy to w łazience, czy w kuchni stylistykę nowoczesną, czy prowansalską.
W korytarzu i salonie również decydujemy się na płytki ceramiczne, ale w znacznie mniejszej intensywności. Dla wielu osób płytka kojarzy się z materiałem zbyt zimnym w odbiorze i niesprzyjającym tworzeniu atmosfery relaksu. Tym samym, standardowa płytka jest zastępowana mniej wytrzymałymi panelami lub podłogą dębową. 
Panele to zdecydowanie tańsza opcja, która będzie opcją budżetową do wykończenia wnętrza. Można się na nią zdecydować wówczas, gdy mamy pewność, że nasze wnętrza nie będą intensywnie użytkowane, a także poddawane trudnej próbie zwierzęcych pazurów lub solidnych obcasów. 
Panele to także bardzo dobra opcja do montażu w pokojach pełniących dodatkowe funkcje w domu. Często wybieramy je do sypialni, pokoju dziecięcego, czy gabinetu.

Dlaczego warto postawić na tradycyjną podłogę dębową?
Przede wszystkim ze względu na długowieczność i sprawdzoną jakość tego niebywale pięknego i subtelnego materiału. Do produkcji parkietów dębowych tego typu najczęściej wykorzystuje się dąb szypułkowy, który jest ceniony nie tylko ze względu na aspekty wytrzymałościowe, ale przede wszystkim atrakcyjne usłojenie. Tak ułożony parkiet doskonale sprawdzi się zastosowany zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i tych o nowoczesnym zacięciu. Wspaniale natomiast komponuje się z eklektycznym wyposażeniem kamienic.
Taką podłogę możemy równie dobrze wykonać w kolorze naturalnym, jak i dowolnie wybarwić, a potem lakierować, pokryć olejem, czy też poddać dowolnej obróbce termicznej.
Parkiet wykonany z dębu szypułkowego może przybierać również formę wyjątkowo gustownej mozaiki. Dzięki tak przygotowanej podłodze, wnętrze przybiera iście królewskiego wyrazu, a na taką podłogę z pewnością zwrócą uwagę wszyscy goście.
Pamiętajmy, że choć panele podłogowe to zdecydowanie tańsze rozwiązanie w zakresie wykończenia powierzchni płaskiej, to jednak traci ono na praktyczności. Tylko tradycyjny parkiet drewniany można poddawać zabiegom renowacji, po których zresztą często podłoga prezentuje się, jak nowa. Pięknie ułożona klepka to wieloletnie poczucie estetyki i niebywałe połączenie piękna z wytrzymałością.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami parkiet.pl

 

Artykuł sponsorowany