Radio 5

Jednostronność czy nietakt?

Suwałki

Nieprawdę, jednostronność i nieuczciwość zarzuciła artykułom „DwuTygodnika Suwalskiego” Irena Schabieńska, miejska radna Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk. Poszło o artykuły, w których redakcja zwróciła uwagę, że na odsłonięcie pomnika w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 roku, nie zaproszono prezydenta Suwałk ani przedstawicieli klubów Rady Miejskiej, oprócz radnych Prawa i Sprawiedliwości. Pomnik, to inicjatywa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na czele z księdzem Stanisławem Wysockim. Stanął na rondzie u zbiegu ulic Reja i Armii Krajowej w Suwałkach. Odsłonięciu patronował poseł i wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Miasto zadeklarowało 100 tysięcy złotych dofinansowania do budowy pomnika, ale Związek z pieniędzy nie skorzystał.  Po odsłonięciu obiektu Stanisław Kulikowski, redaktor naczelny dwutygodnika, w swoim felietonie „Jak kapłan i polityk ludzi podzielili” napisał między innymi:  „A skoro już nie wziął samorządowych złotówek, mógł, wspólnie z wiceministrem Jarosławem Zielińskim, zaprosić tylko swoich. Swoimi okazali się ci, którzy już pełnią wysokie funkcje z nadania PiS lub ci, którzy o te funkcje się ubiegają. Ci inni nie są godni miana patriotów, więc ich udział w uroczystości był niewskazany. Prezydent miasta nie ma legitymacji PiS. Znaczy nie patriota, nie zapraszamy”.
Takie słowa Irena Schabieńska, radna PiS, uznała za niegodne.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/Schabieńska.mp3?_=1

Jednocześnie radna przypomniała, że pismo jest samorządowe, czyli wszystkich mieszkańców, a redaktor naczelny jest jednocześnie radnym koalicyjnego klubu „Łączą nas Suwałki”, przez co, jej zdaniem, jest jednostronny. W odpowiedzi redaktor przypomniał, że 30 lat temu poświęcił Obławie wiele artykułów i był współautorem książki na jej temat, ale nie chce robić z siebie bohatera. Zapewnił natomiast, że nie wycofa się z żadnego słowa, które napisał, bo organizatorzy odsłonięcia zachowali się nietaktownie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/Kulikowski.mp3?_=2

Radna wyraziła też szereg zastrzeżeń co do okoliczności, jakie towarzyszyły upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej. Przypomniała, że wcześniej ich imię nosił skwer u zbiegu ulic Pułaskiego i Armii Krajowej, gdzie postawiono instalację przedstawiającą gitarę. Irena Schabieńska pytała, czy to przypadek, bezmyślność, czy prowokacja.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/Schabieńska-2.mp3?_=3

Przeciwko takiej sugestii stanowczo zaprotestował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Zapewniał, że żadnej prowokacji nie było.
– Błąd został naprawiony i nazwę przeniesiono – mówił włodarz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/Renkiewicz-1.mp3?_=4

W dyskusji pojawił się też wątek polemiki dotyczącej znaku Polski Walczącej, który został wykorzystany w powstałym pomniku. Radna miała żal, że w artykułach pisma temat znowu wrócił.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/Schabienksa-3.mp3?_=5

Autor: AP
Źródło: Radio5