Suwałki
Kapitan Sławomir Rafalski, starszy wychowawca Działu Penitencjarnego Aresztu Śledczego w Suwałkach laureatem prestiżowej nagrody – Złoty BohaterON Kapituły w kategorii Nauczyciel.
Nagroda BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno – patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
We wtorek (14.12) odbyła się uroczysta Gala Nagrody BohaterONy 2020, podczas której wyłonieni zostali laureaci tej prestiżowej nagrody. w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. Wyboru w każdej kategorii dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz ambasadorów kampanii. Kapitan Sławomir Rafalski otrzymał Złoty BohaterON Kapituły w kategorii Nauczyciel.
Laureat jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Od 13 lat pracuje w Areszcie Śledczym w Suwałkach jako wychowawca Działu Penitencjarnego, gdzie od 8 lat realizuje działania z zakresu kulturalno-oświatowego i jest odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki. Od wielu lat podejmuje liczne inicjatywy i działania o charakterze edukacji historycznej i patriotycznej. Jego działalność – w głównej mierze skupiona jest na resocjalizacji osadzonych – wykracza również poza mury aresztu. Kapitan Rafalski i jego projekty edukacyjne znane są w środowisku lokalnym i ogólnopolskim.
Jest współautorem odpowiedzialnym za pomysł, scenariusz oraz pieczę artystyczną nad dwoma komiksami historycznymi „Zabrane Życia 1945. Obława Augustowska”, do którego wstęp napisał Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz „Śladami Rysia. Historia Mariana Piekarskiego” – obydwa zdobyły branżowe wyróżnienia.
Za swoją działalność zebrał już liczne podziękowania i dyplomy. W 2018 roku otrzymał od Ministra Sprawiedliwości brązową odznakę „Za zasługi w działalności penitencjarnej”. Na co dzień współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie, Nadleśnictwem Augustów, Biblioteką Publiczną w Suwałkach, Państwową Szkołą Muzyczną w Suwałkach. Realizuje m.in. wystawy komiksów, okolicznościowe audycje słowno-muzyczne o charakterze historyczno-patriotycznym, które udostępniane są osadzonym za pośrednictwem radiowęzła, koordynuje i współprowadzi zajęcia w Dyskusyjnym Klubie Książki, wystąpił w filmie dokumentalnym „To był lipiec 1945” (scenariusz i reżyseria Waldemar Czechowski) w którym zostały wykorzystane plansze komiksu jego autorstwa.
Autor:AP
Tekst: BohaterON, Służba Więzienna, kpt. Joanna Boratyńska,