Radio 5

Kiedy słownik?

Suwałki

O suwalski słownik biograficzny pyta władze miasta w swojej interpelacji Marek Zborowski-Weychman, radny z klubu „Łączą nas Suwałki”. Stosowne pismo w tej sprawie wystosował do prezydenta miasta. Chodzi o dzieło, które miało być jednym z elementów obchodów 300-lecia Suwałk. Pomysł jego powstania zrodził się przed trzema laty. Samorząd zamierzał przygotować trzytomowe dzieło poświęcone osobom, które zapisały się w historii miasta. W planie było przynajmniej 700 nazwisk. Już wtedy Stanisław Kulikowski, ówczesny przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej miał wątpliwości, czy uda się przygotować słownik. Radny zwrócił uwagę, że Suwałki mają niewielkie grono profesjonalnych historyków.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/08/1-4.mp3?_=1

Już wiosną ubiegłego roku okazało się, że słownik wymknął się spod kontroli. Tak przynajmniej mówił Czesław Renkiewicz, prezydent miasta.  Pierwotnie dzieło miało być jednotomowe, a jego koszt zamykać się w kwocie niespełna 200 tysięcy złotych. W toku pracy historycy wyszli jednak z propozycją dzieła trzytomowego. W miarę upływu czasu powracano i odchodzono od pierwotnej koncepcji. Pojawiła się nawet propozycja wydania słownika w systemie holenderskim, gdzie każdy tom zawiera życiorysy od litery A do Z.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/08/2-4.mp3?_=2

Problemem okazały się nie tylko kwestie techniczne i organizacyjne, ale też zawartość merytoryczna. Chodzi o nazwiska suwalczan, którzy piastowali ważne w mieście funkcje w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a ich potomkowie żyją. Jak mówił włodarz, to bardzo wrażliwa materia.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2020/08/3-2.mp3?_=3

Z upływem czasu rósł też szacowany koszt słownika. W toku rozmów zaczęły pojawiać się kwoty rzędu 300, a nawet 400 tysięcy złotych. Radny Zborowski-Weychman zwraca uwagę, że wydanie słownika w innym terminie niż bieżący rok, znacznie obniżyłoby jego rangę i zasadność. Tymczasem termin wydania jest bliżej nieokreślony.

Autor: AP