Radio 5

Klasyczne Buty – ponadczasowa elegancja

 

Klasyczne buty to nieodzowny element każdej męskiej stylizacji. Jakość buta łatwo dostrzec po jego wykończeniu i materiałach, z których został wykonany. Znaczenie ma nawet sama podeszwa, która przecież najbardziej wpływa na komfort noszenia, a w butach naprawdę dobrej jakości wykonana jest ze skóry, tak jak i cała jego reszta.

Od podeszwy wszystko się zaczyna
Podeszwa to łącznik między naszą nogą a podłożem. Na niej opiera się cała stopa i cały komfort noszenia. Najlepsi producenci obuwia męskiego produkują podeszwy, które składają się z wielu warstw skóry. Od środka, gdzie ma styczność z naszą skórą, znajduje się warstwa miękka i przyjemna. To coś, co czuje się już przy pierwszym kontakcie. Stąd przekonanie, że w butach naprawdę dobrej jakości, czujemy się dosłownie jak boso i na tym właśnie opiera się cały komfort noszenia. Warstwy zewnętrzne podeszwy wykonane są z rodzajów skór, które są twarde i odporne na różne czynniki zewnętrzne, między innymi woda, mróz, śnieg, a nawet sól służąca do posypywania chodników w czasie zimy. Środkowy wypełniacz między wkładką a tą zewnętrzną warstwą, stanowi korek, który jest idealnym materiałem choćby z tego względu, że oddycha całą powierzchnią i łatwo dostosowuje się do kształtu stopy. But może również posiadać zelówkę, jest to cienka warstwa gumy nakładana na skórzaną podeszwę, nie każdy but musi jednak ją posiadać. Okazuje się również, że jednym z głównych wyznaczników jakości obuwia jest to, czy podeszwa jest klejona czy może szyta. Oczywiście ten drugi wariant jest dużo bardziej polecany i każdy porządny but jest właśnie szyty. Dosłownie szyty, a nie produkowany. Praca nad jedną parą może trwać nawet miesiąc. Każdy najdrobniejszy element wykonywany jest precyzyjnie i ręcznie przez prawdziwych pasjonatów i specjalistów. Stąd, załóżmy na to, klasyczne buty oxford to inwestycja na lata, która nigdy nie wychodzi z mody.

Oxfordy i brogsy
Fasonów i rodzajów męskich butów jest tyle, jak świat mały. Jednak klasyczne buty męskie mają klika podstawowych fasonów. Są to między innymi buty oxford, derby, brogsy, mokasyny, monki czy trzewiki męskie. Różnią się nie tylko sposobem wykonania i wykończenia, ale także przeznaczeniem. Istotną sprawą jest tutaj przyszwa, czyli część buta, która okrywa palce i podbicie, a zakończona jest językiem. Może ona być zamknięta i otwarta. Buty oxford charakteryzują się przyszwą zamkniętą, a derby otwartą. To determinuje ich jakość i przeznaczenie. Przyszwa zamknięta to najbardziej elegancki rodzaj buta. Klasyczne czarne oxfordy zakłada się na najbardziej uroczyste spotkania i okoliczności. I nie ma tutaj dwóch zdań. To najlepszy fason buta na własny ślub, który posłuży potem na inne bardziej oficjalne uroczystości. Nie jest to więc zakup z konieczności, ale korzystna inwestycja. Oxfordy w sklepie Klasyczne Buty mogą mieć również charakterystyczne przeszycia, tzw. brogsy. Wtedy oxfordy z powodzeniem możemy założyć do dżinsów czy sztruksów, ponieważ te specjalne przeszycia niwelują nieco ich formalny charakter. Są to modele z elementami stylu half brogue. Brogsy charakteryzują się specjalnymi zdobieniami. Przeszycia, dziurki, ażurowe wycięcia, perforacje – nazwy są naprawdę różne, a sam ten zdobniczy element może znajdować się w różnym miejscu buta. Najbardziej skromne modele mają taką perforację tylko na czubku. Może się ona układać prosto lub w zygzak. Ten typ butów ma bardzo wielu miłośników na całym świecie, a koniakowe brogsy to już prawdziwa klasyka, która sprawdzi się na wszystkie mniej formalne wyjścia.

Odpowiednia pielęgnacja
Klasyczne buty uszyte z najwyższej jakości skór będą służyły naprawdę długo, ale potrzebna jest do tego odpowiednia pielęgnacja. To wydłuży im życie i sprawi, że będą wyglądały z roku na rok coraz lepiej. Bardzo ważne jest, by środek do pielęgnacji dobrany był odpowiednio do rodzaju skóry. Zupełnie czym innym pielęgnujemy skóry licowe, zamszowe i skórę olejowaną. Nie może tu rządzić przypadek. W ten sposób buty możemy nosić nawet dwadzieścia lat. Jednym z najprostszych, ale i najrzadziej stosowanych przyrządów do pielęgnacji obuwia jest łyżka do butów. Ten prosty przyrząd przedłuży im życie nawet dwukrotnie, zapobiegając uszkodzeniom na pięcie. Wybór łyżek jest naprawdę duży. Mało kto wie, że są małe, które z łatwością możemy nosić w kieszeni lub torebce oraz na tyle wielkie, że nie musimy się schylać, by buty założyć. Wykonane są z plastiku, metalu, drewna, co tylko sobie zażyczymy. Jeszcze rzadziej niż łyżek używa się prawideł, które są przecież podstawą biernej pielęgnacji butów skórzanych. Wykonane, np. z drzewa cedrowego zachowują but w jego właściwym kształcie oraz niwelują jego nieprzyjemny zapach. Warto się również zaopatrzyć w różnego rodzaju szczotki, którymi oczyścimy buty, nałożymy pastę i wypolerujemy lub wyczeszemy zamsz. W sklepach jest ogromny wybór najróżniejszych akcesoriów i preparatów do pielęgnacji.

Na co dzień, czy może na specjalną okazję?
To jasne, że nie na każde wyjście włożymy super wygodne sneakersy. Większość ważnych spotkań, uroczystości i wizyt związane jest z doborem odpowiedniego obuwia, które będzie pasowało do ubioru i sytuacji. Wspomniane wcześniej buty oxford, szczególnie w kolorze czarnym, zarezerwowane są na najbardziej oficjalne wyjścia. Jeśli już mniej formalnie, to możemy wybrać uniwersalne derby lub brązowe brogsy. Latem wyjątkową popularnością cieszą się mokasyny – wsuwane buty bez zapięcia, które wykonane z naturalnych skór są przewiewne i dobrze chronią przed wysokimi temperaturami. To buty, które z powodzeniem można zakładać do szortów. Zamiast mokasynów można zdecydować się na loafersy, które w odróżnieniu od tych pierwszych mają obcas i przydadzą się na bardziej formalne wyjścia. Wszystkie klasyczne buty na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Dopiero lepsze przyjrzenie się pozwala zwrócić uwagę na niebagatelne szczegóły, które świadczą o jakości obuwia, jak podeszwa czy szycie. Na klasyce nie warto oszczędzać, bo porządny but, to przecież nasza marka, na którą sami przecież pracujemy.

Artykuł sponsorowany