Radio 5

Kleszcze wciąż groźne

Kleszcze wciąż groźne. Liczba zachorowań na boreliozę wywoływaną przez te pajęczaki wzrasta. Nieco mniej zgłaszanych jest przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu. Jednak, jak wskazują specjaliści, powodem jest możliwość zaszczepienia się przeciwko tej chorobie.

– Na terenie powiatu ełckiego cały czas utrzymuje się wysoka liczba około 100 nowych zachorowań na boreliozę rocznie – przyznaje Bogdan Wlizło z Powiatowej Stacji Sanitaro-Epidemiologicznej w Ełku.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/kleszcze-1.mp3?_=1

A borelioza nie daje jednoznacznych objawów. Cechą charakterystyczną jest rumień pojawiający się w miejscu ugryzienia przez kleszcza.
Przed boreliozą nie można się zaszczepić, a kleszcze są praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdują się drzewa, krzaki, wysokie trawy czy zwierzęta, które też mogą te pajęczaki przenosić – mówi Wlizło.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/kleszcze-2.mp3?_=2

Warto przed spacerem odpowiednio się zabezpieczyć przed kleszczami. Zminimalizować ryzyko ugryzienia można dobierając odpowiedni ubiór.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/kleszcze-3.mp3?_=3

Pomocne są również preparaty odstraszające kleszcze. A co, jeśli zauważymy na sobie kleszcza, co jest wówczas ważne?

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/kleszcze-4.mp3?_=4

Jeżeli potrafimy, możemy samodzielnie usunąć kleszcza. Ale jeśli mamy wątpliwości, czy potrafimy to zrobić dobrze, lepiej udać się do placówki zdrowia.
Specjaliści przypominają, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Należy również pamiętać, by miejsce po ugryzieniu odkazić.