Ełk
Były uroczystości oficjalne i spotkanie świadków historii z młodzieżą. Ełczanie uczcili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
– 13 grudnia 1981 roku zakończył się „karnawał Solidarności”, ale pragnienia wolności już nie udało się w narodzie stłumić – mówi Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.
– Stan wojenny to czas, o którym nigdy nie powinniśmy zapomnieć – mówi senator Małgorzata Kopiczko. Senator Kopiczko wydarzenia 13 grudnia 1981 roki wspomina z perspektywy dziecka. Miała wtedy 14 lat.
Oficjalne uroczystości odbyły się przy pomniku Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę. Tu delegacje władz samorządowych, przedstawiciele parlamentu, dzieci i mieszkańcy miasta złożyli kwiaty.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, 13 grudnia, spotkali się z osobami, które bezpośrednio dotknął stan wojenny. Byli działacze Solidarności oraz osoby internowane.
– W Ełku, w pierwszych dniach obowiązywania dekretu generała Wojciecha Jaruzelskiego, zatrzymanych zostało ponad 10 osób. To były tragedie nie tylko dla samych aresztowanych – wspomina Tadeusz Fatkowski, przewodniczący ełckiej Solidarności.
Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. Podczas jego trwania życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wk