Radio 5

Koryto,koryto,koryto

Kartę samorządności przyjęli we wtorek(25.04) suwalscy radni miejscy. Za głosowało 14 rajców, przeciwko był dziewięcioosobowy klub Prawo i Sprawiedliwość.  Głosowanie poprzedziła długa dyskusja, zdominowana przez słowo – koryto – bo odmieniano je niemal przez wszystkie przypadki.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/korytko-krótkie-01.mp3?_=1

Z określeniem „koryto”  jako pierwszy wyszedł Grzegorz Gorlo, szef klubu PiS. Tak bowiem radny odbiera Kartę Samorządowca.  Dokument w połowie marca przyjęło i podpisało półtora tysiąca polskich samorządowców. Przypomina on zasady, które legły u podstaw odrodzonego samorządu oraz jego kompetencje. Jednocześnie kieruje żądanie do władz centralnych, aby stanowiąc prawo przestrzegali  konstytucyjnych zasady ustroju państwa. W ocenie zwolenników Karty, jest ona sprzeciwem wobec centralizacji władzy i narzucaniu samorządom obowiązków bez konsultacji. Rajcy PiSu widzą w niej reakcję na zapowiedź wprowadzenia dwukadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów. Głos w tej sprawie zabrał wspomniany Grzegorz Gorlo i Bogdan Bezdziecki z klubu PiS.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Grzegorz-Gorlo-i-Bogdan-Bezdziecki-z-klubu-PiS.-o-korycie.mp3?_=2

W odpowiedzi zwolennicy Karty podali,  ich zdaniem, przykłady centralizacji, które już mają miejsce. Zbigniew De-Mezer z klubu „Łączą nas Suwałki” długo mówił o wprowadzanej reformie oświaty. Zarzucał, że została narzucona bez konsultacji. Nie omieszkał odnieść się do „koryta” i przypomniał kontrowersyjnego Bartłomieja Misiewicza, byłego polityka PiSu, który mimo młodego wieku otrzymał wysokie stanowisko w resorcie obrony.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Zbigniew-De-Mezer-z-klubu-Łączą-nas-Suwałki-o-korycie.mp3?_=3

Radny Józef Murawko z Bloku Samorządowego zarzucił Grzegorzowi Gorlo, że jego wypowiedź o odcinaniu od koryta jest nieludzka. Nie krył jednak, że naprawa wszystkiego wymaga „odcięcia od koryta wszystkich”.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Radny-Józef-Murawko-z-Bloku-Samorządowego-o-korycie.mp3?_=4

Już mniej o „korycie”, a więcej o próbie centralizacji mówili kolejni radni: Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej i Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Zbysław-Grajek-z-Platformy-Obywatelskiej-i-Karol-Korneluk-z-Sojuszu-Lewicy-Demokratycznej-o-korycie.mp3?_=5

Głos w kwestii Karty zabrał też Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Zaczął od tego, że dobrze mu się współpracuje z Bohdanem Paszkowskim, wojewodą podlaskim i ministrem Krzysztofem Jurgielem z PiSu, ale wyraził niepokój o działania na wyższych szczeblach rządu.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Czesław-Renkiewicz-prezydent-Suwałk-o-korycie.mp3?_=6

Kontynuując prezydent pytał, dlaczego radni nie mówią o odcięciu od koryta działaczy partyjnych w spółkach i instytucjach podległych rządowi i samorządowi województwa.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Czesław-Renkiewicz-prezydent-Suwałk-o-korycie-2.mp3?_=7

Czesław Renkiewicz przyznał, że pamięta lata 80-te minionego stulecia, kiedy ówczesny prezydent Suwałk jeździł po decyzje do I Sekretarza i wojewody. Powiedział, że na taką „demokrację” się nie zgadza. Zaznaczył, że ministrem, burmistrzem, prezydentem się bywa i każdy wie, że przychodzi czas na opuszczenie stanowiska.  Pytał jednak, dlaczego drzwi do suwalskiego ratusza mają zostać otwarte łomem, w ten sposób, że odbiera się prawo startu w wyborach osobom piastującym władzę i tym samym zwiększa swoje szanse.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Czesław-Renkiewicz-prezydent-Suwałk-o-korycie-3.mp3?_=8