Radio 5

Kupiłeś fotel? Sprawdź, jak go dostosować do swojego biura

 

Kiedy już udało się wybrać odpowiedni fotel biurowy oraz go kupić i dowieźć do firmy, wcale nie oznacza to końca całego procesu. Najważniejsza część dopiero się zaczyna, ponieważ jest nią dostosowanie fotela lub krzesła do jego właściwego użytkowania. Mówiąc wprost: trzeba na nim po prostu usiąść i ustawić odpowiednie parametry. I o ile w przypadku foteli np. ze stałym oparciem cały proces ogranicza się do ustawienia wysokości siedziska, o tyle w bardziej zaawansowanych modelach trzeba pozmieniać nieco więcej rzeczy. Jakich?

Fotel o ergonomicznych właściwościach

Wielu przedsiębiorców zastanawiających się, jakie krzesło do biurka sprawdzi się w ich firmach, wybiera modele najbardziej zaawansowane, rozbudowane techniczne i kompleksowych funkcjach. Dzięki temu ich pracownicy otrzymują fotele nie tylko doskonałej jakości, ale również podatne na wszelkiego typu regulacje, które pozwalają ustawić krzesło w odpowiedniej, bezpiecznej, wygodnej i odciążającej dla kręgosłupa pozycji. Takie ergonomiczne fotele w https://www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf zwykle wyposażone są w liczne mechanizmy:

– sterowania siedziskiem (wysokość, głębokość)

– sterowania oparciem (kąt nachylenia, blokada w ustalonej pozycji)

– bujania, synchroniczny, multisynchroniczny

– ustawienia podłokietników i zagłówków

Każdy z nich po rozpakowaniu i złożeniu fotela powinien zostać dokładnie przetestowany. Najlepiej, aby zrobił to pracownik, który będzie z takiego krzesła korzystał.

Dopasowywanie ustawień fotela

Ustawiając parametry siedziska, oparcia itp. należy wrócić uwagę na to, aby pozwalały one na swobodne przyjęcie poprawnej pozycji. Oparcie musi podpierać w szczególności odcinek lędźwiowy, natomiast zagłówek (jeśli krzesło go posiada) być podporą dla odcinka szyjnego. Należy też pilnować, aby oparcie stale przylegało do pleców, w czym pomaga na przykład mechanizm synchroniczny. To on odpowiada za „podążanie” fotela za naszymi ruchami. Także kolana nie powinny być wyprostowane, ale muszą bezproblemowo zwisać zza krawędzi siedziska, a same stopy spoczywać na podłożu bez ich uginania. Niektóre fotele, zwłaszcza w salach konferencyjnych, warto wyposażyć w dodatkowe podnóżki.

Aktywność na fotelu

Nowoczesne krzesła ergonomiczne do biura dają użytkownikowi mnóstwo możliwości związanych z ich ustawieniami. Dzięki temu każdy pracownik może w kilka sekund ustawić fotel do swoich indywidualnych wymagań i oczekiwań. Oprócz tego na rynku pojawiły się też tak zwane aktywne krzesła, na przykład siodłowe czy stołki balansujące, które jeszcze lepiej wpływają na ergonomię pracy przy biurku. Takie modele w sposób naturalny dzięki swojej konstrukcji wymuszają na ciele zmianę pozycji. Kręgosłup i mięśnie cały czas pracują, co wpływa pozytywnie na krążenie krwi, zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego drżenia i mrowienia i odciąża organizm. Nie są to jednak krzesła zaprojektowane do ciągłego, wielogodzinnego użytkowania, a jedynie na znacznie krótsze okresy. Stanowią jednak doskonałą odskocznię od tradycyjnych foteli i z pewnością sprawdzą się w biurach z młodym zespołem.

 

Artykuł sponsorowany