Radio 5

Liczą straty, leczą owce – drastyczne zdjęcia

Wszystko wskazuje, że to wilki zagryzły owce w Jeglińcu koło Krasnopola. Jak informowaliśmy, w niedzielę (02.07) opiekun stada znalazł na pastwisku ponad 20 zagryzionych owiec. Kolejne kilkanaście było głęboko poranionych.  W poniedziałek (03.07) Andrzej Bryliński, który opiekuje się stadem, razem z lekarzem weterynarii opatrywał poranione zwierzęta i zbierał te zagryzione. Jak mówił, z ocen fachowców wynika, że winna jest wataha wilków.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/1-2.mp3?_=1

Teraz Bryliński zastanawia się jak zabezpieczyć stado. Podejrzewa, że drapieżniki wrócą.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/2-2.mp3?_=2

Z obserwacji jakie prowadzi Maciej Romański z Wigierskiego Parku Narodowego wynika, że na terenie WPNu przebywa około 20 wilków w trzech grupach. Romański zaznacza jednak, że to tylko szacunki, bo bardzo trudno dokładnie określić populację tych zwierząt. Przyznaje, że wilkom zdarza się atakować zwierzęta hodowlane, ale robią to bardzo rzadko i niechętnie.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/3.mp3?_=3

Do ataku wilków na zwierzęta gospodarskie dochodzi zazwyczaj w sytuacji zaburzenia struktury socjalnej wilczej rodziny, czyli braku jednego z rodziców młodych szczeniąt.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/4.mp3?_=4

Maciej Romański dodaje, że stwierdzenie winy wilka nie jest proste i dopiero badanie DNA pozwala stwierdzić, jakie zwierzę dokonało ataku.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/5.mp3?_=5

Chociaż wilki w Parku są, nie ma co liczyć na ich spotkanie. Drapieżniki skutecznie unikają ludzi i trzeba mieć olbrzymie szczęście, aby je spotkać.  Natomiast już zostanie ofiarą wilka graniczy z niewiarygodnym pechem. Do ataków na ludzi dochodzi raz w roku w skali całej Ziemi.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/6.mp3?_=6