Suwałki
Z listem otwartym do Mateusza Morawieckiego, premiera RP, wystąpiła Rada Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Chodzi o sytuację osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin protestujących w Sejmie. Kongres Osób z Niepełnosprawnościami wypracował pakiet systemowych zmian „Za Niezależnym Życiem”, zgodny z 21 postulatami protestujących. Składają się z projektów 3 nowych ustaw oraz nowelizacji 40 istniejących. Obejmują wszystkie obszary funkcjonowania – orzecznictwo, świadczenia, usługi społeczne dla Niezależnego Życia, prawo do samostanowienia, prawo do małżeństwa, opiekę zdrowotną, edukację, w tym włączającą, zatrudnienie, mieszkalnictwo, dostępność, udział w życiu politycznym i publicznym oraz regulacje antydyskryminacyjne. O szczegółach mówił w środę (23.05) w Radiu 5 Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach.
List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego
11 maja 2018 r.
Szanowny Pan Premier
Mateusz Morawiecki
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
LIST OTWARTY
Szanowny Panie Premierze!
Rada Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem” rozumie sytuację osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin protestujących w Sejmie. Brak udzielania tej grupie adekwatnego do potrzeb wsparcia jest rażącą niesprawiedliwością społeczną.
Rada zauważa konieczność podjęcia szybkich działań w celu realizacji prawa osób z niepełnosprawnościami do Niezależnego Życia, równych szans, pełnego włączenia w społeczeństwa i ekonomicznej samowystarczalności.
System wsparcia musi uwzględniać zarówno formy finansowe, jak i niefinansowe (na przykład asystencja osobista, przerwa wytchnieniowa, mieszkalnictwo wspomagane, zatrudnienie wspomagane).
Kongres Osób z Niepełnosprawnościami wypracował pakiet systemowych zmian „Za Niezależnym Życiem” (zgodny z 21 postulatami protestujących). Składają się nań projekty 3 nowych ustaw oraz nowelizacji 40 istniejących (załącznik nr 2). Obejmują wszystkie obszary funkcjonowania – orzecznictwo, świadczenia (w tym świadczenie kompensacyjne z tytułu niepełnosprawności), usługi społeczne dla Niezależnego Życia, prawo do samostanowienia, prawo do małżeństwa, opiekę zdrowotną, edukację, w tym włączającą, zatrudnienie, mieszkalnictwo, dostępność, udział w życiu politycznym i publicznym oraz regulacje antydyskryminacyjne.
Realizacja praw osób z niepełnosprawnościami oznacza także potężne korzyści społeczne i finansowe dla Państwa polskiego – mierzone w dziesiątkach miliardów złotych. Podajemy listę przykładowych działań (załącznik nr 1).
Z poważeniem,
Rada Programowa Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami w składzie:
- Aleksander Waszkielewicz, Przewodniczący (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego)
- dr Małgorzata Franczak (Fundacja Eudajmonia)
- Agata Gawska (Fundacja Aktywizacja)
- dr Zbigniew Głąb (Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia)
- Magdalena Kocejko (Fundacja Eudajmonia)
- Krzysztof Kotyniewicz (Polski Związek Głuchych)
- Piotr Kowalski (Spółdzielnia Socjalna FADO)
- Grzegorz Kozłowski (Polska Fundacja Osób Słabosłyszących)
- Agnieszka Król (Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo)
- dr Paweł Kubicki (Stowarzyszenie Nie-Grzeczne Dzieci/Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
- dr Krzysztof Kurowski (Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia)
- Piotr Kuźniak (Fundacja Imago)
- dr Katarzyna Roszewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
- Rafał Skrzypczyk (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)
- Piotr Todys (Fundacja TUS)
- dr hab. inż. arch. Marek Wysocki prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej (Politechnika Gdańska, Centrum Projektowania Uniwersalnego)
- Jacek Zadrożny (Polski Związek Głuchych)
- Adam Zawisny (Stowarzyszenie Instytut Niezależnego Życia)
- dr Monika Zima-Parjaszewska (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną)
- Katarzyna Żeglicka (Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo)
- Przemysław Żydok (Grup On Inclusion 4-20)
Źródło: Radio 5
Autor artykułu: AP
Zdjęcie: Radio 5