Region
Poświęconą samorządowi książkę „Ludzie polskiego samorządu – województwo warmińsko-mazurskie” napisał Marek Miros, wieloletni burmistrz Gołdapi. To 350-stronnicowe dzieło jest opisem 30-lat samorządności województwa z perspektywy samych samorządowców. Książka jest pełna wywiadów, ale też tabel i analiz, między innymi tej, dotyczącej powtarzalności wyboru na stanowisko wójta, burmistrza, czy prezydenta. Całość wpisuje się w jubileusz 30-lecia polskiej samorządności. Przypomnijmy, że 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze, po II wojnie światowej, w pełni wolne wybory w Polsce. To właśnie o swoich przedstawicielach w samorządzie mieszkańcy po raz pierwszy zdecydowali w sposób w pełni demokratyczny i nieskrępowany, gdyż wcześniejsze wybory parlamentarne w 1989 r. miały jeszcze charakter kontraktowy.
To trzecia taka książka Marka Mirosa. Pierwsze dwie dotyczą województw: wielkopolskiego i pomorskiego. Jak mówi autor, przez całe życie jest intelektualnie i emocjonalnie związany z samorządem. Sześć kadencji był burmistrzem Gołdapi, pracował w starostwie, były wiceprezesem Zarządu Związku Miast Polskich. Po drugie zgromadził szereg danych, a po trzecie, zdaniem Marka Mirosa, odrodzenie samorządu przyczyniło się do odrodzenia Polski.
Jak mówi Marek Miros, książka jest „zatrzymaniem w czasie” pierwszych trzech dekad samorządności. Zawiodą się natomiast osoby poszukujące recepty na prowadzenie lokalnej polityki. Jak zaznacza autor, to nie jest podręcznik.
Marek Aleksander Miros był burmistrzem Gołdapi w latach 1990 – 2014. Z gminą Gołdap, związany był wcześniej, bo pracował jako główny księgowy w kombinacie rolnym w Rożyńsku Małym. Po 2015 objął stanowisko sekretarza powiatu gołdapskiego. Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Autor: AP