region
Mija rok z koronawirusem. Pandemia COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się oficjalnie 17 listopada 2019 w mieście Wuhan w Chinach. Od początku pandemii w Polsce, od 4 kwietnia, w województwie podlaskim odnotowano łącznie 19128 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 285. W warmińsko-mazurskim 20391 przypadków, zmarło 238 osób.
O koronawirusie usłyszeliśmy w regionie na początku lutego tego roku. Na kwarantannę trafiło wówczas 40 mieszkańców Warmii i Mazur. Były to osoby, które wróciły z Chin. Jednak o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformował dopiero 4 marca ówczesny minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. Do grajewskiego szpitala na obserwację trafiło wówczas małżeństwo, które podróżowało autobusem z Niemiec z pierwszym Polakiem, zarażonym koronawirusem.
Tego dnia suwalski Szpital Wojewódzki wprowadził całkowity zakaz odwiedzin chorych. Jak powiedział Radiu 5 Adam Szałanda, dyrektor placówki, chodzi o zagrożenie zakażeniem grypą i koronawirusem.
3 marca w Suwałkach zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. W mieście wprowadzona została codzienne dezynfekcje autobusów miejskich.
7 marca pierwsza pacjentka z Covid-19 z warmińsko-mazurskiego znalazła się w szpitalu zakaźnym w Ostródzie. 1.
Polacy masowo ruszyli do sklepów. Z półek znikały przede wszystkim makarony, kasze, mąka i drożdże. Mieszkańcy regionu, z którymi 12 marca rozmawiało Radio 5, mówili, że wolą mieć zapas żywności i środków higieny w domu.
Policjanci od początku marca zaczęli raz na dobę odwiedzać osoby, które podlegały domowej kwarantannie. Suwalska Policja jest przygotowana na koronawirusa – zapewniał Bartosz Lorenc, Komendant Miejski Policji w Suwałkach.
18 marca wojewoda podlaski potwierdził pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w województwie podlaskim. Tego też dnia Powiatowy Inspektor Sanitarny potwierdził oficjalnie pierwsze zachorowanie w Olecku. Puste ulice miast i coraz więcej ludzi w lasach – tak epidemię koronawirusa w drugiej połowie marca widzieli leśnicy i przyrodnicy. Mieszkańcy regionu i turyści w lasach szukali wytchnienia i odpoczynku częściej niż zazwyczaj.
https://archiwum.radio5.com.pl/coraz-wiecej-ludzi-w-lasach/
Pod koniec marca w Polsce ruszyła, po raz pierwszy w historii, nauka zdalna w placówkach oświatowych. Nauczyciele nie wstawiali wówczas ocen – mówiła Wanda Szczęsna, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach.
W regionie odwoływano wówczas masowe wydarzenia kulturalne i sportowe, zamykane były dla odwiedzających biblioteki i placówki kultury. Coraz częściej słyszeliśmy o braku środków dezynfekujących i maseczek w aptekach i drogeriach. Nieoficjalnie mówiło się o tym, że ze szpitali znikają środki dezynfekujące – odwiedzający kradli preparaty z sal chorych. Szpitale występowały do Agencji Rezerw Materiałowych o uzupełnienie zasobów w jednostkach. Wiele placówek w regionie wprowadziło całkowity zakaz odwiedzin chorych na oddziałach.
Opustoszały miasta w Polsce. Puste ulice, skwery i park – tak 29 marca, przed południem, wyglądały Suwałki. Pustkami świecił deptak na Chłodnej, Park Konstytucji 3 Maja i tak zwany Kaczy Dołek. Pusto, jak na niedzielę, było też na parkingach przed suwalskimi kościołami.
Turystyczne oblężenie przeżywała za to gmina Giby na Sejneńszczyźnie. Goście z Warszawy i Białegostoku tłumnie zjechali do swoich domów wakacyjnych. Relację z sytuacji przedstawił Radiu 5 Robert Bagiński, wójt gminy.
Pierwszy przypadek zachorowania w Suwałkach odnotowano 9 kwietnia. Zakażona była młoda kobieta, która wróciła z Wielkiej Brytanii. Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte kwarantanną i opieką epidemiologiczną.
11 kwietnia pojawiły się pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie augustowskim.
Samorządy w regionie zaczęły rozdawać mieszkańcom maseczki. Maseczki ochronne trafiły do mieszkających w mieście seniorów – informował 1 kwietnia Kamil Klimek z suwalskiego OSIRu.
W Polsce wprowadzono kolejne ograniczenia. Od 1 kwietnia każda osoba do 18 roku życia z domu mogła wyjść tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Całkowicie zamknięto parki, bulwary i plaże. 3 kwietnia wprowadzony został zakaz wstępu do lasu. Zamknięto również perłę przyrodniczą suwalszczyzny – Wigierski Park Narodowy, o czym informował dyrektor Tomasz Huszcza.
„Ważniejsze głosowanie czy ludzkie zdrowie” – pytał pod koniec marca Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i apelował do premiera o przełożenie planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich.
Na początku kwietnia Radio 5 przypomniało, że epidemia koronawirusa, to nie pierwsza plaga, z jaką zmagali się mieszkańcy północno-wschodniej Polski. „Czarna Śmierć” czyli dżuma, cholera, tyfus, czerwonka, różne rodzaje gryp dziesiątkowały przez wieki Suwalszczyznę. Pandemie zabijały w stopniu dziś niewyobrażalnym. W niektórych wsiach i miastach regionu umierało kilkaset lat temu do 90 procent populacji – mówił Sławomir Filipowicz, historyk i archiwista z suwalskiego Archiwum Państwowego.
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie ełckim potwierdzono 16 kwietnia. Zachorowała 87-letnia kobieta, pacjentka Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego szpitala „Pro-Medica”.
30 kwietnia swoje stanowisko w sprawie organizacji wyborów prezydenckich 10 maja wyraziło Stowarzyszenie Sędziów „Themis”. Zdaniem członków stowarzyszenia, organizacja wyborów w trakcie stanu zagrożenia wirusem Covid-19, będzie narażała wszystkie osoby uczestniczące w organizacji wyborów na odpowiedzialność za przestępstwo umyślne sprowadzenia powszechnego zagrożenia epidemiologicznego.
4 maja nastąpił II etap odmrażania gospodarki. To oznaczało m.in. otwarcie hoteli i innych obiektów noclegowych, w tym kempingów.
18 maja potwierdzony przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u jednego z pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. „Sytuacja w urzędzie marszałkowskim jest pod kontrolą” – informował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
– Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który uruchamia miejską pływalnię – cieszył się Dariusz Jeżewski, manager sportu ełckiego MOSiR-. Informował o odmrożeniu ełckiego sportu po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej pandemią. Zasady korzystania z obiektu jednak się zmieniły.
COVID-19 w Ełku został wykryty po raz pierwszy 10 czerwca u czterech mieszkańców miasta. Chora była trzyosobowa rodzina oraz młoda kobieta. Na kwarantannie znalazło się wtedy 90 osób.
22 czerwca wojewoda podlaski informował o 4 przypadkach zakażeń na sejneńszczyźnie. Wirusa wykryto u Roberta Bagińskiego, wójta gminy Giby i jego bliskich. Na szczęście rodzina mężczyzny czuje się dobrze, a sam wójt mówi, że ma jedynie objawy lekkiego przeziębienia.
28 czerwca i 12 lipca Polacy wybierali Prezydenta kraju. Tegoroczne wybory były inne niż do tej pory. Przebywając w lokalu wyborczym, pamiętajmy o zasłanianiu nosa i ust, dezynfekcji rąk. Zachowajmy też bezpieczny odstęp. Głosujmy bezpiecznie – mówiła Radiu 5 Alicja Rynkiewicz-Dąbek, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach.
26 czerwca rozpoczęły się wakacje z koronawirusem w tle. Inne niż wszystkie dotychczas było też zakończenie roku szkolnego w całym kraju. W tym roku nie było akademii, wystąpień artystycznych i uroczystego wręczania świadectw. Uczniowie spotkali się z wychowawcami w małych grupach. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, przekazał w formie listu życzenia i podziękowania uczniom i nauczycielom. Jak pisał, mijający rok szkolny, z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa, był szczególnie trudny i wymagający. Uczniowie i nauczyciele musieli w szybkim tempie opanować nowe umiejętności związane ze zdalną nauką. Prezydent skierował słowa uznania również do rodziców, bo to na nich spadł trud związany z edukacją dzieci.
Wakacje pod znakiem epidemii koronawirusa przebiegały inaczej niż zazwyczaj. Zapytaliśmy młodych suwalczan o to, jak spędzali w tym roku wolny czas. Jak się okazuje, większość spędzała swój urlop na miejscu, odkrywając piękno lokalnej przyrody i atrakcji.
Po wakacjach okazało się, że koronawirus nie zabił krajowej turystyki. Nasi rodacy z innych zakątków Polski chętnie wybierali wypoczynek na łonie natury. Dużym zainteresowaniem cieszyły gospodarstwa agroturystyczne, położone za miastem. Wiele tego typu obiektów już w czerwcu mogło pochwalić się „kompletem” i nie przyjmowało nowych rezerwacji – podsumowała na początku września sezon turystyczny w regionie Joanna Dąbrowska z Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Ełku.
Ostatni powiat, który opierał się koronawirusowi, to powiat gołdapski. 9 września odnotowano tam pierwsze zakażenie – poinformowały służby warmińsko-mazurskiego wojewody. Pierwsze testy w kierunku obecności koronawirusa wykonano w Polsce 3 marca, a więc powiat gołdapski pozostawał oficjalnie wolny od zachorowań przez 190 dni.
24 września COVID-19 potwierdzono u prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza. Trafił on do suwalskiego szpitala.
Na początku października Radio 5 informowało o tym, że wśród zakażonych koronawirusem Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Także Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk został zakażony koronawirusem. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio 5, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk zachorował 15 października. Poseł przebywał w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.
Koronawirusem zakaził się również pod koniec października Andrzej Duda, Prezydent Polski.
– Na odwiedzenie grobów mamy cały listopad – przypominał pod koniec października słowa papieża Franciszka ksiądz Jacek Uchan z ełckiej Kurii Diecezjalnej, apelując o niegromadzenie się na nekropoliach.
Pustkami świeciły przycmentarne parkingi w Suwałkach. Jak nigdy, w Dzień Zaduszny na nekropoliach nie było widać żywego ducha. To skutek decyzji rządu, który w walce z pandemią koronawirusa, zamknął 1 listopada wszystkie cmentarze w kraju. Polacy nie mogli odwiedzać grobów zmarłych, a sprzedawcy kwiatów nie mieli komu sprzedać chryzantem, którymi tradycyjnie przystrajane są nagrobki.
12 listopada, były prezydent Polski, Bronisław Komorowski, potwierdził informacje o swoim zakażeniu w rozmowie z Radiem 5. Jak powiedział, na Suwalszczyźnie przebywa od 9 miesięcy i sądził, że jest bezpieczny. – Zakażenie jest dowodem na to, że trzeba bardzo, bardzo uważać i być ostrożnym. Apeluje do wszystkich, aby uważali na swoje zdrowie – powiedział.
W województwie warmińsko-mazurskim nie ma już ani jednej komendy policji, w której nie byłoby funkcjonariuszy z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa. Funkcjonariusze apelują o ograniczenie wizyt osobistych petentów – mówi Agata Kulikowska de Nałęcz, oficer prasowy ełckiej jednostki,
W tym roku miejskiej zabawy sylwestrowej pod gwiazdami w Suwałkach nie będzie. Nie będzie też corocznego bożonarodzeniowego bazarku na Placu Marii Konopnickiej oraz miejskiej wigilii. Władze miasta zdecydowały, że z powodu pandemii koronawirusa, rosnącej liczy zakażeń i obowiązujących obostrzeń rezygnują z organizacji wymienionych wydarzeń. Jak powiedział Radiu 5 Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, decyzje już zapadły.
Jak słuchacze Radia 5 oceniają rok z koronawirusem? Jak zmienił ich dotychczasowe życie?
Działający przy uniwersytecie waszyngtońskim Instytut Pomiarów i Oceny Stanu zaktualizował w ostatnich dniach swój model rozwoju epidemii koronawirusa. Według nowego opracowania w Polsce do lutego 2021 roku na COVID-19 umrze 35 277 osób. Do dnia dzisiejszego zmarło w naszym kraju 10 491 osób. Dla porównania w tym samym okresie w stanach Zjednoczonych ma być już 389 087 ofiar koronawirusa, czyli aż o 78 procent więcej niż obecnie. Jaki będzie kolejny rok z koronawirusem – zapytaliśmy mieszkańców regionu.
Dystans społeczny, czerwone strefy, kolejne blokady gospodarki i kultury, maseczki – to niektóre ze środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez polski rząd. Jak do tych obostrzeń podchodzą mieszkańcy suwalszczyzny? Zdania są podzielone.
Od pojawienia się koronawirusa w Polsce wykonano prawie 6.000.000 testów na COVID-19. Średnia liczba testów z ostatnich siedmiu dni wyniosła 53.000 dziennie. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 733 788 osób.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15 – 20 procent osób. Do zgonów dochodzi u 2 – 3 procent osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zaniżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Autor: SzK/DS/IW