Suwałki
Za nami kolejna audycja dotycząca chorób serca. Tym razem doktor Adam Gorlo, kardiolog poruszył temat arytmii u dzieci.
Arytmia nie jest dolegliwością zastrzeżoną dla dorosłych. Mogą cierpieć na nią również dzieci. Zdarzają się zaburzenia rytmu serca u niemowląt. Natomiast arytmie u dzieci nieco różnią się od arytmii u dorosłych.
Przyczyny arytmii u dzieci są różne. Mogą być to dodatkowe połączenia w sercu które rozwinęły się już w życiu płodowym, infekcje np. grypa, zapalenie mięśnia sercowego, niektóre leki. Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić z powodu mechanicznego uszkodzenia serca w czasie urazu lub w przebiegu operacji serca. Do arytmii może dojść również z powodu działania wielu używek, substancji pobudzających, a czasem w wyniku stresu.
Dla rodzica, który nie jest lekarzem, odróżnienie tych objawów może być trudne. Natomiast wszystkie arytmie u dzieci mają jedną wspólną cechę – zaczynają się i kończą nagle, dziecko może mieć puls sięgający 160-180 uderzeń na minutę. Często arytmia jest następstwem wysiłku -np biegania, gry w piłkę, lub gwałtownego pochylenia się.
Arytmie u dzieci, tak samo jak u dorosłych można leczyć skutecznie ablacją. Czyli za pomocą specjalnego cewnika, uszkodzić miejsce arytmii bardzo wysoką temperaturą (prąd RF) czy bardzo niską (krioablacja). Ablacja jest metodą bezpieczną i skuteczną.
Po ablacji, pierwszy miesiąc to okres obserwacji, czy zaburzenia rytmu są skutecznie usunięte. Powrót do pełnej aktywności – w tym treningów, zajmuje maksymalnie 3 miesiące. Zazwyczaj po 2 tygodniach mały pacjent może aktywnie uczestniczyć w lekcjach Wfu.
Audycja była częścią programu edukacyjnego Akcja Ablacja (szczegóły na www. Akcjaablacja.pl), realizowanego we współpracy z Przychodnią Cardiovita (ulica Popiełuszki 1 Suwałki, www.cardiovita.pl).
Autor: IW
Źródło: CardioVita