Wiele osób koloryzuje fakty zawarte w CV, by przedstawić się jako bardziej kompetentną i doświadczoną osobę. Kłamstwo podczas rekrutacji może mieć przykre konsekwencje, gdy zostanie odkryte. W dobie rozwiniętej komunikacji elektronicznej łatwo zweryfikować większość zawartych w życiorysie informacji. Oto najczęściej powtarzające się kłamstwa w dokumentach aplikacyjnych przesyłanych do firm.
Przecenianie stopnia znajomości języków obcych
Znajomość języków obcych jest cenioną cechą u kandydatów do pracy. W dzisiejszych czasach na większość atrakcyjnych stanowisk wymagana jest umiejętność porozumiewania się z obcokrajowcami. Zazwyczaj w CV podaje się stopień zaawansowania w znajomości danego języka. Jeżeli pracodawca podkreślił w ogłoszeniu na Pracuj.pl, że poszukuje osoby biegle posługującej się danym językiem, nie próbuj na siłę naciągać swoich umiejętności. Jeśli w ofercie pracy zwrócono uwagę na ten aspekt, oznacza to zapewne, że na danym stanowisku niezbędne będzie swobodne posługiwanie się językiem obcym. Na rekrutacji z pewnością zostanie zweryfikowana ta umiejętność. Jeśli wyjdzie, że nie władamy językiem obcym w dostatecznym stopniu, możemy poczuć się bardzo niemile przyłapani na kłamstwie.
Nieprecyzyjne podawanie okresów zatrudnienia
Niektóre osoby próbują wydłużyć rzeczywiste okresy zatrudnienia przy pomocy fortelu. Aby to osiągnąć opisują poszczególne okresy zatrudnienia w formie lat, bez podawania miesięcy. To dość powszechna sztuczka, do której kandydaci na pracowników uciekają się, by nie posądzono ich o brak lojalności lub to, że nie sprawdzili się na danym stanowisku. Doświadczony rekruter bez problemu wyłapie takie triki. Może również zażyczyć sobie świadectwa pracy, w którym daty zatrudnienia i odejścia są podane bardzo dokładnie.
Podawanie zawyżonej stawki dotychczasowego wynagrodzenia
Temat oczekiwań finansowych jest stałym elementem każdej rozmowy kwalifikacyjnej. W końcu wynagrodzenie jest jedną z podstawowych kwestii, które rekruter musi ustalić z kandydatem. Wiele osób podążając za różnymi radami, mówi, że nie chciałoby obniżyć dotychczas otrzymywanej pensji. Często spotykaną praktyką jest podawanie kwoty dotychczasowego wynagrodzenia znacznie wyższej niż w rzeczywistości. Osoby, które tak mówią, liczą, że uda im się dzięki temu wynegocjować wyższą stawkę. Osoby zajmujące się HR są dobrze zorientowane w sytuacji na rynku pracy i na ogół wiedzą, ile wynoszą pensje na danym stanowisku w regionie.
Artykuł sponsorowany