Radio 5

Nagrobek M. Kajki doczekał się renowacji

Nagrobek mazurskiego poety Michała Kajki doczekał się remontu. Artysta urodzony w Skomacku Wielkim zmarł w 1940 roku w Orzyszu. Na stałe mieszkał we wsi Ogródek, tam też został pochowany obok zmarłej trzy lata wcześniej żony Wilhelminy. Starania o renowację nagrobka Michała Kajki trwały 8 lat.

Wcześniejszy, ufundowany w 1952 roku przez Związek Literatów Polskich był już w złym stanie. Wybudowany w latach stalinizmu obelisk nie miał charakteru religijnego.

Jak mówi Radiu 5 Sławomir Szymankiewicz, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku, poeta był bardzo wierzący, o czym świadczą napisanie przez niego modlitwy, czy pieśni religijne. Po latach nagrobek artysty znów zyskał chrześcijański charakter, dodaje Szymankiewicz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/kajka-1-ok.mp3?_=1

Starania o wyremontowanie grobu Michała Kajki i jego żony Wilhelminy trwały od 2010 roku. Muzeum w Ogródku nie było właścicielem ani nagrobka, ani samego cmentarza. Pozyskanie zewnętrznych środków na ten cel było więc niemożliwe. Dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu piskiego i gminy Orzysz, za kwotę 20 tysięcy złotych udało się wyremontować grób poety, dodaje kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/01/kajka-2-ok.mp3?_=2

Wiele ulic miast na Warmii i Mazurach nosi imię Michała Kajki. To między innymi Ełk, Pisz, Giżycko, Olecko, Orzysz, Węgorzewo czy Mikołajki. Z okazji 100 lecia urodzin poety w Parku Solidarności w Ełku stanął też jego pomnik. Jedna ze szkół podstawowych w Warszawie mieszcząca się przy ul. Kajki została nazwana też jego imieniem.