Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego to pierwsza czynność, jaką powinieneś zająć się po podpisaniu umowy kupna nowego samochodu. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego zaopatrzenie w OC jest tak istotne i na jaką ochronę możesz liczyć?
Gdzie kupić ubezpieczenie OC?
W obecnej sytuacji, na którą bardzo mocno wpływa wzrost zachorowań koronawirusem, najlepszym miejscem na zakup polisy jest Internet. Skorzystaj z ogólnodostępnych kalkulatorów OC/AC, by szybko i bez zbędnej biurokracji dotrzeć do listy najlepszych ofert. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka podstawowych danych dotyczących Ciebie oraz Twojego doświadczenia, by po chwili otrzymać propozycje ubezpieczeniowe skrojone specjalnie na Twoją miarę. Dowiedz się więcej na stronie: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/
Czym jest OC?
OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z panującym w Polsce prawem OC jest obowiązkowe i musi je wykupić każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu mechanicznego takiego jak: samochód, ciągnik, motocykl itp. Od tego przepisu nie ma wyjątku. Zazwyczaj umowy OC są zawierane na 12 miesięcy, ale możliwe jest odstępstwo od tej normy. Chodzi o pojazdy historyczne lub sprowadzane z innego kraju przed rejestracją w Polsce. W takich sytuacjach możliwe jest wykupienie tzw. OC krótkoterminowego.
Przed czym chroni OC?
Wyobraź sobie, że spowodowałeś wypadek, w którym ucierpiały osoby trzecie. Chodzi o szkody zarówno materialne, jak i fizyczne. W takiej sytuacji jako sprawca jesteś zobowiązany do wypłaty odszkodowań. Problem polega jednak na tym, że mogą to być ogromne kwoty, których nie jesteś w stanie zdobyć. Przykładem niech będzie tragiczny wypadek w Augustowie. Ubezpieczenie sprawia, że pieniądze na rzecz poszkodowanych są wypłacane z Twojej polisy, a nie z portfela. Właśnie z tego powodu OC jest w Polsce obowiązkowe.
Co wpływa na koszt ubezpieczenia?
Wysokość Twojej składki jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
– stan cywilny kierowcy
– wiek kierowcy,
– miejsce zamieszkania,
– dzietność,
– doświadczenie za kierownicą,
– historia ubezpieczeń,
– bezszkodowa jazda,
– zebrane zniżki lub zwyżki,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.
Oczywiście, nie są to wszystkie czynniki, które wpływają na wysokość składki, jaką przyjdzie Ci opłacić. Warto jednak wiedzieć, chociaż orientacyjnie, co analizuje ubezpieczyciel przy wyliczaniu kosztu Twojej polisy. Pamiętaj, że firmy nie mają obowiązku informowania, z czego wynika podana cena. Zawsze mogą powołać się na wewnętrzny algorytm.
Podsumowanie
Jak widzisz, ubezpieczenie OC to bardzo przydatny produkt, który sprawi, że nie zbankrutujesz po spowodowaniu wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Dzięki polisie wszyscy otrzymają swoje odszkodowania, a Ty nie będziesz musiał przejmować się tą kwestią. Pamiętaj, żeby przed podpisaniem umowy dobrze sprawdzić oferty i wybrać najtańszą, ponieważ każde OC ma takich sam zakres ochrony. Nie warto więc kupować najdroższych ubezpieczeń.
Artykuł sponsorowany