Radio 5

„Ogród cichych bohaterów”

Wywołują z mroków zapomnienia osoby, które ratowały w czasie II wojny światowej ludzkie życie. Taki cel postawili sobie pomysłodawcy wystawy „Ogród Cichych Bohaterów”, którą od 8 września można oglądać w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki.

W ramach międzynarodowego projektu uczniowie z Polski i Niemiec tworzyli tzw. chusty imienne. Jak twierdzi pomysłodawczyni wystawy, dr Anette Hulsmeyer, forma chust najlepiej upamiętnia  ludzi, których ciche bohaterstwo zrodziło się z ich wrażliwości i delikatności.

Co uczniowie haftowali na tkaninach? Tłumaczy Anna Rutkowska, nauczycielka geografii w II Liceum Ogólnokształcącym w Ełku, które również dołączyło do inicjatywy.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/10/chusty1.mp3?_=1

Na wystawę składa się kilkadziesiąt prac, którym towarzyszy opis życia danej postaci. Uczniowie II LO zdecydowali się poruszyć temat Jana Karskiego, emisariusza polskiego państwa podziemnego i świadka Holocaustu. Opis bohatera przygotował Kamil Toczyłowski, a samą chustę – Dominika Kondracka.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/10/chusty2.mp3?_=2

Wystawa „Ogród Cichych Bohaterów” jest ruchoma. Wkrótce wyruszy do Olsztyna, a później zawędruje również do Niemiec. Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Freunde Masurens.