Radio 5

PiS chciał obniżyć wynagrodzenia miejskiej komisji ds. problemów alkoholowych

Suwałki

Z wnioskiem o obniżenie wynagrodzeń członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach wystąpili radni klubu Prawo i Sprawiedliwość. Zamiast 10 procent minimalnego wynagrodzenia za każde pierwsze posiedzenie w miesiącu, zaproponowali 8 procent. Różnica wyniosłaby około 30 złotych. W przypadku przewodniczących chcieli obniżki z 15 do 12 procent. Sugerowali, aby zaoszczędzone środki  przeznaczyć na profilaktyczne zajęcia szkolne. Wniosek, w imieniu klubu, zgłosił radny Jacek Roszkowski. Jak wyjaśnił, pierwotnie postulowała tę zmianę Suwalska Rada Działalności Pożytku Publicznego, ale jej sugestii nie uwzględniono. Większość rajców była jednak przeciwna obniżce.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/11/kasa1.mp3?_=1

Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołuje prezydent miasta. Gremium liczy 20 członków. Celem komisji, jak wskazuje nazwa, jest inicjowanie i prowadzenie działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wśród członków są, między innymi, miejscy radni. Wnioskując o obniżkę wynagrodzeń, PiS chciał również, aby część radnych zastąpić fachowcami w zakresie problematyki alkoholowej. Ta propozycja, ujęta w jednym wniosku z obniżką, też przepadła.

Odnosząc się do sprawy Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk stwierdził, że nie ma na ten temat zdania. Poinformował, że poznał uwagi Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i, z tak zwanej ostrożności procesowej, powierzył ich rozpatrzenie radnym z Komisji Spraw Społecznych. Przypomniał jednak, że wynagrodzenie dla członków tej komisji wynika z zapisów ustawy.  – Za pracę trzeba wynagrodzenie przekazać – powiedział.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/11/kasa2.mp3?_=2

Głos zabrał też Wojciech Pająk, przewodniczący, najliczniejszego w Radzie, klubu „Łączą nas Suwałki”, który poinformował, że jego ugrupowanie nie ma na temat wynagrodzeń jednego zdania, bo opinie są podzielone.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2019/11/kasa3.mp3?_=3

Autor: AP