Radio 5

Podrożeje woda i ścieki

Leszek Andrulewicz

Suwałki

Za dwa dni (14.06) wejdą w życie nowe, wyższe stawki za wodę i ścieki w Suwałkach. Średnio trzyosobowa rodzina będzie płacić za wodę o 2 złote miesięcznie więcej niż dotychczas. Nowa stawka za metr sześcienny wody wyniesie 2 złote 85 groszy za metr, o grosz więcej niż teraz i 4 złote 40 groszy za metr odprowadzonych ścieków, czyli o 20 groszy więcej niż teraz. Jednocześnie nie będzie podziału na odbiorców indywidualnych i przemysł.  Za rok stawka ma wzrosnąć do 2 złotych 98 groszy za wodę i 4 złotych 47 groszy za ścieki. Za dwa lata ma być odpowiednio 3 złote i 6 groszy oraz 4 złote i 51 groszy. Stawki ustalono na nowych zasadach, bo nie przyjmował ich samorząd, tylko nowo utworzone Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Taryfy są niższe, niż chciało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach, bo nie przewidują kosztów amortyzacji inwestycji pozyskanych ze środków unijnych. To, co jest dobre dla odbiorców, uderzy w Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, bo jak tłumaczy Leszek Andrulewicz, prezes PWiKu, spółka nie będzie miała środków na odtwarzanie infrastruktury.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/1-22.mp3?_=1

Na razie nie wiadomo, ile wyniesie opłata za wody opadowe. Wnoszą ją osoby, które odprowadzają wodę ze swoich posesji i dachów do sieci deszczowej. Wysokość opłaty zależy od wysokości opadów. Przy panującej suszy, to kolejny cios dla spółki, bo wpływy są niższe, a pracy przy obsłudze kanalizacji tyle samo.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/2-12.mp3?_=2

Kolejne obciążenie, które czeka PWiK, to opłata do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Prezes szacuje ją na 700 tysięcy złotych.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/3-3.mp3?_=3

Zdaniem Leszka Andrulewicza, w tej sytuacji PWiK czeka trudny rok. Prezes ma nadzieję, że nie będzie musiał występować do państwowego regulatora o zmianę taryfy.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2018/06/4-3.mp3?_=4

 

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: AP