Polisy na życie różnią się od siebie pod wieloma względami – zarówno ceną składki, wysokością sumy ubezpieczenia, czasem trwania umowy, jak i zakresem ochrony. W podobnej cenie możemy znaleźć ofertę, która zapewni nam niewiele, jak i taką, która da nam solidną ochronę.
Należy jednak wiedzieć – ile chcemy przeznaczyć na polisę, na jaką kwotę się chcemy ubezpieczyć oraz jaka suma ubezpieczenia nas interesuje. Ofert jednak jest na rynku tak dużo, że ciężko dokonać samodzielnego porównania, ale pomóc nam może – porównywarka ubezpieczeniowa.
Dobre ubezpieczenie na życie – czyli właściwie jakie?
Dla każdego z nas dobre zabezpieczenie na przyszłość – będzie oznaczać coś zupełnie innego. Mamy zupełnie różne potrzeby i to nimi należy się kierować podczas wybierania ubezpieczenia na życie.
W swojej podstawowej funkcji polisa na życie ma zabezpieczać sytuację, w której ubezpieczony umrze – wówczas osobom najbliższym wypłacane jest świadczenie w ustalonej w umowie kwocie.
Ubezpieczony w podstawowym zakresie ochrony może liczyć również na wsparcie finansowe w sytuacji utraty zdolności do pracy. Dzięki temu nie traci dotychczasowego poziomu życia, co jest niezwykle ważne np. gdy posiada się kredyt hipoteczny.
Można jednak rozbudować ten zakres ochrony, decydując się na zakup umów dodatkowych. Dotyczą one najczęściej zdrowia oraz wypadków – tutaj mamy wiele możliwości, ale są one zależne od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Istnieją oferty, które rozszerzenie traktują bardziej kompleksowo, inne z kolei będą skupiać się na precyzyjnie określonych zdarzeniach np. pobycie w szpitalu, zdiagnozowania konkretnej choroby czy doznania nieszczęśliwego wypadku.
Ochrona zależy wyłącznie od nas samych – możemy się na nią zdecydować lub nie, jak również samodzielnie wybrać zakres. Wystarczy sprawdzić ubezpieczenie na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl, by przekonać się jak różne możliwości na nas czekają. Tutaj może jednak pojawić się spory problem – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Jak pomoże nam porównywarka?
Dużym ułatwieniem dzisiaj jest możliwość skorzystania z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, jaką jest np. porównywarka ubezpieczeń na www.ubezpieczeniaonline.pl. Jest to narzędzie, którego zadaniem jest znalezienie oferty najbardziej pasującej do naszych oczekiwań.
Jak działa taka porównywarka? Wymaga od nas wypełnienia krótkiej ankiety, w której zawieramy najważniejsze informacje dotyczące szukanego produktu, następnie na podstawie udzielonych informacji jest przygotowywana lista ofert, które najbliżej odpowiadają naszym potrzebom. Następnie kontaktuje się z nami konsultant w celu przedstawienia oferty.
To, o czym warto tutaj wspomnieć – rozmowa z konsultantem nie jest w żaden sposób zobowiązująca. Możemy wysłuchać oferty, ale nie jesteśmy zobowiązani do zakupu oferty. Rozmowa jest zatem całkowicie bezpieczna i może prowadzić do umówienia spotkania z agentem, ale nie musi – możemy wstrzymać się z decyzją lub poprosić o czas do zastanowienia.
Porównywarka zatem skraca czas poszukiwań, ponieważ bazuje na wszystkich dostępnych produktach i wyszukuje najlepszego rozwiązania spośród wszystkich w oparciu o udzielone przez nas informacje. Możemy oczywiście samodzielnie szukać odpowiedniego ubezpieczenia, jednak większość z nas nie zna nawet połowy firm ubezpieczeniowych działających w Polsce, co oznacza, że możemy przeoczyć wiele atrakcyjnych ofert.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zanim zdecydujemy się kupić polisę – musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach, czyli dokumencie OWU. Dzięki temu unikniemy niekorzystnych warunków umowy.
Są to przede wszystkim:
– Suma ubezpieczenia,
– Zakres ochrony,
– Czas trwania umowy,
– Karencja,
– Wyłączenia odpowiedzialności.
Wydawać by się mogło, że sumę ubezpieczenia, zakres ochrony, jak również czas trwania umowy z ubezpieczycielem mamy ustalone przed podpisaniem umowy? Nic bardziej mylnego – wybrana oferta może różnić się od tej, której umowę będziemy podpisywać. Może to wynikać zarówno ze zwykłego błędu ludzkiego, jak również z niezrozumienia warunków umowy. Warto zatem dokładnie sprawdzać czy suma ubezpieczenia, ochrona, którą wybraliśmy i czas, na jaki podpisujemy umowę – są rzeczywiście takie, jakie chcieliśmy.
Ważny jest również czas karencji, o który powinniśmy zapytać agenta przed podpisaniem umowy. Jest to okres pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony. W tym czasie, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, ubezpieczyciel może nie wypłacić nam należnego odszkodowania. Karencja jest różna w zależności od konkretnych zdarzeń – inny czas dotyczy np. świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, czy nieszczęśliwego wypadku. Sprawdźmy zatem odpowiednio wcześniej, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w przyszłości.
Sprawdźmy również dokładnie sytuacje wyłączenia odpowiedzialności czyli okoliczności zdarzeń, które pozwolą ubezpieczycielowi nie wypłacić nam należnego odszkodowania. Są to najczęściej sytuacje, w których ubezpieczony świadomie działał na własną szkodę czyli np. uraz powstały w wyniku prowadzenia pojazdy pod wpływem alkoholu. Wyłączenia odpowiedzialności są zwykle dokładnie opisane i warto zwrócić na to uwagę.
Artykuł sponsorowany.