Radio 5

Prezydent powitał żołnierzy NATO

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/nato1.mp3?_=1

– To historyczny moment dla Polski. Na tę chwilę pokolenia Polaków czekały od II Wojny Światowej – mówił Prezydent Andrzej Duda na poligonie w Orzyszu podczas powitania  wielonarodowego batalionu, tworzonego przez żołnierzy z USA,  Wielkiej Brytanii i Rumunii. Ponad 1000 żołnierzy NATO, którzy od początku kwietnia stacjonują w Orzyszu i Bemowie Piskim.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/nato2.mp3?_=2

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. 
Trzonem batalionu w Polsce jest około 800 żołnierzy z 70 wozami opancerzonymi Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck. Żołnierzy z USA wspierają Brytyjczykcy, Rumuni i wkrótce Chorwaci. W skład jednostki wchodzą również żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W uroczystości powitania wzięli udział również Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, ambasadorowie państw, których żołnierze wchodzą w skład jednostki, dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

– Żołnierze NATO przybyli tutaj, by bronić i odstraszać każdego wroga, który mógłby zagrozić Polsce i naszym sojusznikom. – mówił Antoni Macierewicz.

https://archiwum.radio5.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/nato3.mp3?_=3

– Wasza obecność w tym miejscu – to potwierdzenie zasady, że atak na jednego członka NATO – to atak na cały sojusz – mówił dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti zwracając się do zebranych żołnierzy. –Stojąc tutaj jesteście przygotowani, by w każdej chwili  odstraszać, a w razie potrzeby bronić. Bronić porządku zbudowanego na podstawie demokracji, rządów prawa a także swobód jednostki. Bądźcie pewni, że całe NATO jest gotowe was w tym wspierać- dodał gen. Scaparrotti.

Rozmieszczenie dowodzonej przez Amerykanów grupy batalionowej NATO w rejonie Orzysza wzmocni tzw. przesmyk suwalski, leżący na połączeniu granic trzech sąsiadujących z Polską państw: Rosji, Białorusi i Litwy. Jest to o tyle istotne, że ewentualne zajęcie tego terenu przez obce siły byłoby równoznaczne z odcięciem jedynej drogi lądowej z państw bałtyckich do innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.