Absolutorium otrzymał dziś Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. To znaczy, że większość radnych pozytywnie oceniła wykonanie zeszłorocznego budżetu miasta. Za udzieleniem absolutorium było 14 radnych ze wszystkich ugrupowań oprócz Klubu Prawo i Sprawiedliwość, którego radni głosowali przeciwko. Głosowanie poprzedziła prezentacja, podczas której włodarz przypomniał zeszłoroczne inwestycje oraz wymienił przychody i wydatki. Później przyszedł czas na dyskusję. Grzegorz Gorlo, przewodniczący klubu PiS w krótkim wystąpieniu przyznał, że w mieście powstają piękne obiekty, infrastruktura jest wzorowa i spada bezrobocie, ale ludzie nie radzą sobie dobrze, o czym świadczą wysokie wydatki na pomoc społeczną. Jako przykład podał piękną siedzibę miejscowego muzeum, którego załoga niedawno protestowała.
Do tych słów w swoim wystąpieniu odniósł się między innymi Zbigniew De-Mezer, przewodniczący klubu „Łączą nas Suwałki”. Zgodził się, że człowiek stoi przed wszystkim, a później są inwestycje. Zwrócił przy tym uwagę, że szereg miejskich przedsięwzięć cieszy się popularnością mieszkańców i są one nastawione na realizację ich potrzeb.
Prezydent nie krył zadowolenia z wyniku głosowania. W kontekście uwag PiSu przypomniał, że miasto realizuje programy z myślą chociażby o seniorach i prowadzi bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami.
Oprócz absolutorium radni nadali norweskiemu samorządowcowi Bjornowi Frode Moen tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”. To właśnie dzięki działaniom Bjorna Frode Moen Nottoden i Suwałki rozwinęły współpracę. „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” swój tytuł odbierze 7 lipca podczas Blues Fesitvalu.
Ponadto rada ustaliła też opłaty za korzystanie z powstającego na komunalnym cmentarzu kolumbarium. Przykładowo, udostępnienie niszy urnowej w kolumbarium na 40 lat będzie kosztowało 2500 złotych.
Nie udało się natomiast wyłonić trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, bo nie było kandydatów. Miejsce jest wolne od maja, kiedy to rezygnację złożył Andrzej Chuchnowski, radny Klubu „Łączą nas Suwałki”. Jak wyjaśnił, po tym jak Jadwiga Mariola Szczypiń z Klubu Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowała z funkcji przewodniczącego Rady, a rajcy wybrali na to miejsce Zdzisława Przełomca z Klubu „Łącza nas Suwałki”, w prezydium nie ma przedstawiciela PiSu, który liczy najwięcej mandatów w Radzie. W związku z tym Andrzej Chuchnowski ustąpił z miejsca i zapowiedział, że jego klub poprze kandydata PiSu. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie przyjęli jednak tej oferty.
Na koniec sporo emocji wzbudziły wybory nowego członka Komisji Rewizyjnej. O miejsce zabiegali Piotr Wasiukow z Bloku Samorządowego, który wcześniej zrezygnował z członkostwa w Komisji Kultury Sportu i Turystyki oraz Tadeusz Czerwiecki z Prawa i Sprawiedliwości. Wygrał Kandydat „Bloku Samorządowego”.
Radni PiSu zarzucili pozostałym rajcom, że nie pozwalając Tadeuszowi Czerwieckiemu zająć miejsca w Komisji Rewizyjnej, w „prostacki sposób wykaszają opozycję”. W odpowiedzi Zbigniew De-Mezer zwrócił uwagę, że PiS ma w tej komisji najwięcej mandatów, bo trzy. Następne dwa mają członkowie Klubu „Łącza nas Suwałki” i po jednym przedstawiciele kolejnych ugrupowań.